Kandidatura na prezidenta? Bral bych ji jako službu státu, říká generál Pavel

Pavel Štrunc, Jan Palička

04. 11. 2019 • 12:00

„Řekl jsem, že chci být angažovaným a odpovědným občanem a dělat, co v rámci svých možností mohu udělat ve prospěch této země. Může nastat situace, kdy budu kandidaturu na prezidenta brát jako službu státu,“ říká generál Petr Pavel. Za jakých okolností by na prezidenta kandidoval? Proč považuje situaci na severu Sýrie za selhání jak Severoatlantické aliance, tak Evropské unie a jakých chyb se spojenecké organizace vůči Turecku dopustily? Podívejte se na video v úvodu článku.

„Nemám ambice vstupovat právě teď do politiky, ale svůj postoj bych přehodnotil, pokud by u ostatních kandidátů na prezidenta reálně hrozilo, že by s jejich pomocí Česko mělo směřovat blíže k Rusku a Číně nebo by hrozila jeho proměna do podoby současného Maďarska. V takové zemi bych žít nechtěl a začal bych přemýšlet nad tím, co bych mohl a měl udělat,“ říká v rozhovoru s Pavlem Štruncem bývalý náčelník Generálního štábu AČR generál Petr Pavel „Vidím politiky, kteří by toho byli schopni, ale nebudu je jmenovat,“ dodává.

Pavel přiznává, že případnou prezidentskou kandidaturu by bral jako službu vlasti v případě, že by složení uchazečů o Hrad naznačovalo, že se věci v Česku z jeho pohledu zhorší. Momentálně objíždí republiku s besedami, kde dle svých slov předává lidem informace z oblastí jako bezpečnost, obrana nebo mezinárodní vztahy. „Dělám to proto, abych občany zorientoval v tom, o čem panuje mnoho mýtů a nabídl jim fakta, na jejichž základě si mohou udělat informovaný názor,“ popisuje své aktivity Petr Pavel.

Situaci na severu Sýrie bývalý předseda vojenského výboru NATO hodnotí jako promarněnou příležitost. „Mou první reakcí byla frustrace z toho, že jako NATO a EU jsme nevyužili možnosti situaci vyřešit lépe. To, že to k současnému dění směřovalo, bylo evidentní, turecký prezident Erdogan se tím nijak netajil,“ hodnotí generál Pavel situaci na Blízkém východě. „Nemá cenu z toho vinit prezidenty Asada a Putina, ti jen využili nabídnutou šanci a udělali jenom to, co jsme jim umožnili. Takto by toho využil asi každý,“ dodává.

SDÍLET