Konec idyly z filmů o četnících. Jihem Francie zmítá islamismus a žhářství, říká Kechlibar

Pavel Štrunc, Jan Palička

27. 11. 2019 • 08:00

„Jižní Francie už není idylkou z filmů o četnících, trápí ji problémy etnického a náboženského charakteru. Prezident Macron i vláda si uvědomují, že by se s tím mělo něco dělat, otázkou ale je, zda ještě něco vůbec dělat jde,“ tvrdí publicista a spisovatel Marian Kechlibar, který nedávno pokřtil novou knihu Krvavé levandule. V té popisuje dění na jihu Francie blízké budoucnosti, kde by problémy, kterými region trpí ještě eskalovaly. Co je příčinou dnešní situace a jak se k ní staví bezpečnostní složky? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

 

„Dystopická vize jihu Francie je varováním, jak tenká může být vrstva civilizace. Stačily by dva až tři dny bez energie a vody,“ říká Kechlibar. Ve své nové knize se v několika povídkách zaměřuje na oblast idylické jižní Francie, která je zmítána novými etnickými a náboženskými problémy. Děj jednotlivých povídek se odehrává v blízké budoucnosti, kde se tyto jevy vymkly kontrole.

Jak Kechlibar upozorňuje, v regionu vznikají čím dál početnější etnicky oddělené čtvrti, kde bují islámský fundamentalismus. To způsobuje i politickou radikalizaci společnosti. „Větší města zde volí krajně levicového Mélenchona, periferie pak nacionalistickou Le Penovou. Do toho je zde vysoká nezaměstnanost, která představuje živnou půdu pro radikály. Z problematických mešit odcházejí rekruti do Islámského státu,“ popisuje Kechlibar. „Lidé i politici jsou si vědomi, že problém je potřeba řešit. Nikdo si ale neví rady s tím, jaké má být ono řešení,“ dodává.

Podle Kechlibara je jedním z významných kritérií přispívajících k situaci krize identity přistěhovalců. „První generace nebyla problémová, přišli za prací. Zde ale Francie doplácí na to, že krátkozrace importovala velké množství gastarbeitrů. Chtěli levnou pracovní sílu, ale přišli lidé. Ve druhé generaci ale původní pracovní místa zanikla a Francouzi její příslušníky neberou jako Francouze a oni sami se již necítí být ani Alžířany nebo Maročany. Islám jim tu identitu dává,“ uzavírá Kechlibar.

Starší rozhovory Pavla Štrunce naleznete ZDE

SDÍLET