Pelikán: Trump měl na Íránce udeřit jinak. USA si nepomůžou, nastoupí protiameričtí jestřábi

Pavel Štrunc, Jan Palička

Odplata Íránu nastane. Nejde jen o to, že byl Kásim Sulejmání zabit, ale také o to, kde a jak k tomu došlo,“ říká arabista Petr Pelikán. Situace je vyeskalovaná, dodává odborník. Hrozí přetavení situace v Íránu ve velký konflikt? Jakou podobu bude mít íránská odveta? A ocitají se nyní čeští vojáci, kteří jsou v oblasti na zahraniční misi, v nebezpečí? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

„Donaldu Trumpovi to neberu, ale myslím si, že když už o to tak strašně stál, měl to udělat na jiném místě a při jiné příležitosti,“ hodnotí v rozhovoru s Pavlem Štruncem arabista Petr Pelikán zabití íránského generála Kásima Sulejmáního.

Jak bude vypadat íránská odplata? „První, co nastane bude vítězství protiamerických jestřábů ve volbách za měsíc a půl,“ míní odborník. „Jak znám íránskou mentalitu, tak první linie bude ještě větší aktivace skupin, které si vychovávají v okolních zemích, aby pořád napadali své protivníky. Pak budou chtít dokázat, že nejsou technicky zaostalí oproti Američanům, takže zřejmě ještě udělají nějakou ukázku své moderní bojové techniky, což může být prakticky cokoliv,“ odhaduje Pelikán.

Zdanění paliva by lety zdražilo jen o stokoruny. Za létání se stydět nemusíme, říká Osúch

sinfin.digital