Putin je unavený, ale posouvá se do nové role. Nikdo neví, kdy skončí, říká Svoboda

Pavel Štrunc, Jan Palička

09. 03. 2020 • 08:00

Kdy skončí Vladimir Putin ve funkci ruského prezidenta? Podle Karla Svobody, experta na Rusko z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, to nikdo s jistotou netuší. „Nominálně mu končí mandát v roce 2024, Může se změnit ústava, čímž by se vynuloval počet prezidentských mandátů po sobě a Putin by mohl vládnout dál, ale to je jen jeden z asi padesáti scénářů, které se objevují“ vysvětluje s lehkou ironií Svoboda.

 

Vladimir Putin je s formální čtyřletou přestávkou v čele Ruska již od roku 2000 a oficiální konec jeho posledního mandátu se pomalu blíží, ačkoli nic není jisté a bude záviset i na tom, zda se Putinovi jednoduše bude chtít skončit.

Expert na Rusko Karel Svoboda k tomu dodává: „Otevřel si široké pole možností. Nepouštěl bych ze zřetele ani to, že prostě jen řekne, že už ho to nebaví. Ne že bych tomu věřil, ale když se zabývám Ruskem, snažím se nashromáždit různé možnosti a dát jim procenta pravděpodobnosti. Tahle má v tuto chvíli tak jedno procento, ale musím uznat, že opravdu působí unaveně, byť říká, že je silný.“

Situaci komplikuje fakt, že Putin nemá žádného výrazného nástupce. Svoboda v té souvislosti uvažuje, že Putin může po konci svého mandátu zasednout třeba v čele státní rady. „Nemusel by se zabývat každodenními záležitostmi, kdo se s kým nebaví, odvoláváním ministrů, gubernátorů a úředníků. Měl by za úkol posuzovat strategické otázky směřování Ruska jak v zahraniční politice, tak směrem dovnitř,“ popisuje to Svoboda a dává za příklad Kazachstán, kde se exprezident Nazarbajev po odstoupení stal jakousi autoritou, která neformálně dohlíží na prezidenta nového.

„Ať přijde po Putinovi kdokoliv, tak se s tím musíme smířit. Asi těžko jim dosadíme prezidenta, byť stejně jako na Západě se za vším hledá ruský vliv, tak oni všude hledají ten západní vliv. Je to dokonce ještě mnohem horší a intenzivnější. Věří, že proti Rusku je vedena informační válka a za vším se hledá nějaké západní spiknutí řízené z USA,“ popisuje situaci v Rusku Svoboda.

SDÍLET

Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách