Z lithia nic nebude? Němci mají náskok, české ložisko se možná vůbec neotevře, říká geolog

Pavel Štrunc, Martin Krepindl

Pamatujete na kauzu lithium? Před volbami v roce 2017 šlo o jeden ze zásadních faktorů, díky kterým ANO drtivě porazilo ČSSD. Mluvilo se o tom, že pod severočeským Cínovcem je ukrytý kov budoucnosti, který Česku přinese stovky miliard, ba i biliony korun. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš tehdy kvůli memorandu s australskou firmou hovořil o krádeži za bílého dne.

Podle geologa Jaromíra Starého šlo o účelovou kauzu plnou polopravd a zjednodušujících zkratek. Starý tvrdí, že těžba kovu, který se využívá hlavně při výrobě baterií pro elektromobily, má od začátku spoustu háčků. Především samotný proces získání sloučeniny z rudy je obrovsky finančně náročný.

Agrofert dluží bankám 35 miliard. Zdanit je musíme, jinak může padnout vláda, říká Chvojka

Z českých sociálních sítí do Švédska: Šikana existuje, jde o to, jak se k ní postavíme

Starý připomíná, že těžební průzkum cizími firmami je naprosto běžný. Např. na německé straně Cínovce ho provádí Kanaďané. A i když začali později, už mají náskok. „Možná se stane, že nebude potřeba otevřít české ložisko, protože bude dost lithia z německé strany,“ vysvětluje geolog. 

Zlámalová: Babišovi hrozí 10 let vězení, může přijít o všechno. Davů se bojí, ale neodstoupí

Proč je zpracování lithia tak složité? V čem kauza lithium připomněla divoké devadesátky? Jaké další kovy kromě lithia ukrývá Cínovec? A bude z toho Česko něco mít?

Podívejte se na rozhovor.

SDÍLET
sinfin.digital