Zaorálek: Do boje o Hrad se Zemanem nejdu, chci být ministr zahraničí

Pavel Štrunc, Martin Krepindl

Lubomír Zaorálek zřejmě nebude kandidátem ČSSD na prezidenta. V rozhovoru s Pavlem Štruncem řekl, že jeho jednoznačnou prioritou jsou aktuálně sněmovní volby v říjnu. „Nemůžu dělat dvě věci najednou,“ prohlásil s tím, že jeho ambicí je i v budoucnu post ministra zahraničí. Místopředseda sociální demokracie povede kandidátku své domovské strany v Moravskoslezském kraji. Zaorálek tak už v zárodku bourá plány svého šéfa Bohuslava Sobotky.

Předseda ČSSD před týdnem řekl, že strana o vlastním kandidátovi vede usilovnou debatu, zmínil přitom právě Zaorálka. „Jak mluvím s našimi členy a voliči, tak slyším různá jména. Často slyším jména Milana Štěcha, Luboše Zaorálka, ale objevila se i některá další,“ řekl Sobotka novinářům.

Zeman je na tom hodně špatně, duševně slábne, možná nebude kandidovat, říká diplomat Kolář

Členové podle něj debatují o tom, zda sociální demokracie disponuje silnou osobností, která by se zároveň do kandidatury chtěla pustit. „Nebo jestli zůstaneme u podpory některého ze stávajících kandidátů. Tu diskusi uzavřeme nejpozději v listopadu,“ uvedl. Pokud by se ale našla spřízněná osobnost, rád by diskusi ukončil v průběhu léta.

Ze Sobotkových slov vyplývá, že sociální demokraté nechtějí se svým kandidátem přijít na poslední chvíli. Zaorálek se tak svým jednoznačným upřednostněním kandidatury ve sněmovních volbách boje o Hrad dobrovolně vzdal.

O Kajínka mám strach. Roli celebrity si užívá, ale pozná, jak krutý je svět, říká ministr Pelikán

Celý rozhovor Pavla Štrunce s Lubomírem Zaorálkem najdete na serveru INFO.cz zítra ráno. Všechna videa z rubriky Štrunc! můžete vidět ZDE.

SDÍLET
sinfin.digital