Ceny energií devastují ekonomiku celé EU. Pokud ji chceme zachránit, musíme konat, říká Topolánek

Energetická krize je momentálně největší hrozbou pro Evropskou unii jako takovou. Ceny energií na burze každým dnem trhají nové rekordy a stoupají do astronomických výšin. Podle Mirka Topolánka již ohrožují ekonomiku celé EU a globálně stoupá jejich vliv na rovněž stále rostoucí inflaci. „Jestli někdo chce EU reálně zachránit, musí okamžitě něco udělat. Všechna řešení vyjdou levněji než jen přerozdělování,“ říká Topolánek v nové epizodě Topol Show. „Jestli se Evropská unie na této krizi začne štěpit, je to nenávratný proces. Pokud se nepřejde k celoevropskému řešení a nechá se to na státech, uškodí to jak těm státům, tak EU,“ dodává.

Současná krize je podle Topolánka tak hluboká, že mechanismy, které má česká vláda i ty ostatní k dispozici pro její řešení, jsou nedostatečné. „Hrozí takové tenze, že v jejich důsledku mohou padnout nejen vlády, ale i celý systém. Boj o přežití způsobí, že se lidé začnou chovat úplně jinak. A když se dá taková masa do pohybu, už ji nezastaví fakt nikdo,“ vysvětluje Topolánek. 

Z výkřiků opozice, že vláda dělá pro řešení krize málo, si nicméně Topolánek nic nedělá. „Jsou to duté mluvící hlavy, které samy žádné řešení nemají, proto mě to nechává klidným,“ komentuje svůj postoj. 

K postojům Evropské unie je pak Topolánek kritický obzvláště proto, že unijní představitelé jednoznačně stojí za cíli vytyčenými Green Dealem, bez ohledu na současné ceny energií. „Tohle dlouhodobě nemůže ustát nikdo. Jestli se to týká 10 % lidí, lze to řešit sociálními transfery. Pokud je to 20 %, tak už je to hodně, ale pořád to řešit jde. Jenže nyní už se to týká bez přehánění všech. Nejen občanů, ale i podniků a průmyslu. A to nás může položit,“ uzavírá Topolánek.

Jaké jsou příčiny současné krize a jak by mělo vypadat její řešení? Co si Mirek Topolánek slibuje od návštěvy německého kancléře Olafa Scholze a jak hodnotí kauzu finské premiérky Sanny Marinové? Podívejte se na celou epizodu.

sinfin.digital