Po druhé světové válce u nás jednu okupaci vystřídala druhá. Ruský režim si neváží života

Letošní oslavy konce 2. světové války poznamenala pachuť války na Ukrajině. Podle Mirka Topolánka to nicméně pomůže i tomu, že měníme svůj pohled na okolnosti konce největšího válečného konfliktu 20. století. „Už se na to naštěstí koukáme trochu jinak, i se učí, že Rus spolu s Němcem válku začali a rozdělili si Polsko, kde jedni vyvražďovali východ a druzí západ. Jak se říká, že nás Rusové osvobodili, oni nás už tehdy spíš tak napůl okupovali. Konec války byl úžasný moment, ale u nás jedna okupace vystřídala druhou.“ 

„Ruský režim si lidského života nevážil a neváží. Druhá světová válka byla strašná a ta současná na Ukrajině je hned po ní,“ říká Topolánek.

Podle něj jsou oslavy konce druhé světové války pro spoustu pseudovlastenců jen příležitostí pro mávání sovětskou vlajkou a bagatelizaci ruských zvěrstev a válečných zločinů na Ukrajině. „To, že to má dnes někdo drzost tyto věci bagatelizovat, omlouvat a vysvětlovat je jinak, je strašné. Výhoda stávající situace je snad jen ta, že zapaření Noční vlci se nedostavili a Foldyna byl sám bez kamarádů zapařenců, ani neproběhly pelmeňové hody na ruské ambasádě, protože by to tam neměl ani kdo uvařit,“ komentuje situaci Topolánek. „Vadí mi názory pseudovlastenců a jejich pravda, co si vykládají, nicméně pořád mají právo to říkat. Kriminalizovat to by bylo poněkud nešťastné, na druhou stranu ale schvalování holokaustu se bere jako nepřijatelné a schvalování války Ruska na Ukrajině mi přijde podobné,“ uzavírá.

sinfin.digital