Svět se zbláznil. Sami jsme si způsobili řadu problémů, Green Deal je jen jeden z nich, říká Topolánek

Jednání o Green Dealu a balíčku Fit for 55 na půdě Evropského parlamentu je podle Mirka Topolánka důkazem toho, že svět se zbláznil. „Může nastat eroze Evropské unie. Někdo se možná raduje, že se konečně zbavíme toho zlého Bruselu, ale pořád platí Topolánkova věta, že když nemáme alternativu, tak nemáme možnost volby,“ varuje expremiér v nové epizodě Topol Show. Věci se podle něj začnou lámat, až začne situace dopadat i na střední třídu v západních zemích. „Sami jsme si svým překotným pionýrským šílenstvím způsobili řadu problémů. Není pravda, že za všechno může Green Deal, ten je jen jedním z nich,“ dodává.

Topolánek poukazuje na to, že naděje snílků, že klimatické plány EU budu přehodnoceny vzhledem k válce na Ukrajině a na ni navazující energetickou, inflační a ekonomickou krizi vzaly za své. Někteří europoslanci si prý nicméně uvědomují, že je to průšvih a že si pod sebou podřezáváme větev. „Prošel jen zákaz prodeje aut se spalovacími motory od roku 2035. Jaká je ta zpráva? Za prvé: zbláznili se. Za druhé: strašně se zvednou ceny ojetých aut se spalovacími motory. Za třetí: tou dobou mi bude asi 79 let, ještě koupím posledního diesela, protože chci umřít s dieselem, ale dnes už jsou beztak samy automobilky natolik zblblé, že jim ani není co přikazovat, protože tou dobou budou vyrábět jen elektromobily. Ale budou si je lidi vůbec moct dovolit koupit? A co to udělá s mobilitou na venkově?“ hodnotí situaci Topolánek.

„Jsem pro evoluční vývoj, inovace a aby se prosadily jen věci, které za to stojí. Tady prošla tahle blbost s auty a neprošly ani povolenky na bydlení a dopravu, které by dávaly smysl a narovnaly prostředí. Je to totálně zvrácené a způsobuje to jen obrovské problémy a nerovnost,“ uzavírá Topolánek.

Proč je podle Topolánka na vině za současnou situaci nikoliv kapitalismus, ale socialismus? A jak hodnotí nové tři členy bankovní rady ČNB? Podívejte se na celou epizodu. Její audioverzi si můžete poslechnout ZDE. 

sinfin.digital