Ústava je psaná pro slušné lidi, slušný prezident by abdikoval. Zeman ale není slušný chlap

Nová vláda vzniká těžce a hodit do toho vidle je jednoduché, glosuje „trable“ se jmenováním kabinetu Petra Fialy Mirek Topolánek v nové epizodě Topol Show. „Ústava je psaná pro slušné lidi. Viním Miloše Zemana z toho, že si užívá její prolamování,“ komentuje Topolánek situaci, nicméně věří, že vláda bude jmenována. „Kdyby byl Zeman slušný chlap, tak by počkal, až se nová vláda trochu usadí, a pak abdikoval. To by udělal slušný prezident, který by si byl vědom toho, že už svou funkci fyzicky nezvládá. Ale Zeman není slušný chlap,“ dodává Topolánek.

Ustoupit Zemanovu nátlak a následně na něj ani nepodat kompetenční žalobu by Topolánek považoval za ohrožení demokracie. Přesto ale zároveň upozorňuje na to, že i kompetenční žaloba má své úskalí a její výsledek není tak jistý, jak by se mohlo zdát. „Proč jsou vlastně všichni tak přesvědčeni, že Ústavní soud plně vyhoví Fialovi a přinutí Zemana konat? To ani nevím jak..“ říká Topolánek. „Představme si tu dnešní situaci v budoucnu naopak. Že „zlý“ premiér bude navrhovat „hodnému“ prezidentovi do vlády nějaké bolševiky a fašouny a ten je bude muset jmenovat. Nejde tu o Zemana ani o Fialu, jde o charakter této země a demokracie v ní do budoucna. A z toho nemám moc dobrý pocit,“ uzavírá Topolánek.

Jaké šance dává Mirek Topolánek novému vedení ČSSD na vzkříšení strany? Co podle něj přinese nová vláda kancléře Scholze v Německu? Poslechněte si celou epizodu.

Video je pouze pro předplatitele
Uvidíte v něm:
  • Jak by se měl Zeman zachovat, kdyby byl „slušný chlap“?
  • Co všichni přehlížejí, když si myslí, že kompetenční zaloba má jistý úspěch?
  • A máme ještě něco čekat od ČSSD?
sinfin.digital