Někdy je potřeba vydechnout, abyste dotáhli práci do konce, říkají Zuzana Picková a Jitka Volná

Vytíženost, zapálenost do práce a plné diáře. I to byla témata podcastu Women in Finance. Ten se tentokrát například věnuje tomu, jak si správně naplánovat pracovní den. Do podcastu, který vzniká ve spolupráci s projektem #FinŽeny, přijaly pozvání Jitka Volná, zástupkyně ředitele Úseku tvorby produktů a manažerka odboru vývoje a metodiky životního pojištění v České podnikatelské pojišťovně, a Zuzana Picková, členka Supervisory Boardu EIT Urban Mobility a výkonná ředitelka asociace Czech Private Equity and Venture Capital Association.

Efektivní plánování času je pro většinu lidí klíčové, výjimkou není ani Zuzana Picková, která přiznává, že systém plánování se musela během kariéry naučit. „Občas vidím, že v tom mám ještě mezery. Stává se mi, že se večer hroutím, když jsem nesplnila denní seznam pracovních povinností a vím, že další den mě jich čeká mnohem víc. Naučila jsem se s tím ale pracovat. Teď vím, že čas, který mám určen pouze na práci, je potřeba perfektně naplánovat. Ve svém kalendáři mám dokonce dopsané časy na přesuny mezi schůzkami,“ vysvětluje.

Pečlivě vypracovaný harmonogram nechybí ani Jitce Volné. „Vše jsem se naučila až postupem času, hlavně když jsem potřebovala skloubit práci a rodinu. Poté mi ale došlo, že je potřeba k tomu přidat i seberelaxaci nebo cvičení. Proto mi nezbývá nic jiného než mít vše naplánované,“ říká Jitka Volná a dodává, že je důležité mít práci rád, aby se dalo vše přirozeně nakombinovat a stíhat. 

„Životní pojištění je moje srdcovka, v podstatě jsem v naší firmě od začátku své kariéry, jen měním pozice. Přijde mi, že díky tomu, že mám svoji práci ráda, jsem tam, kde jsem a nedělám to jen pro plnění úkolů. Vidím v tom větší smysl,“ vysvětluje. S tím souhlasí i Zuzana Picková, a dodává, že je také důležité určité nasazení v začátcích. „Začínala jsem v advokátních kancelářích a nasazení bylo úplně jiné, byla to práce od nevidím do nevidím. Byla jsem tehdy zaměřená jen na práci. Postupem času jsem se ale dopracovala k tomu, kde jsem. Člověk si musí projít intenzivnější etapou, aby mohl skloubit i volnočasové aktivity. Velké nasazení do začátku je podle mě nutností,“ komentuje.

Nový díl podcastu Women in Finance se také věnoval tomu, jak moc umí být elitní ženy ve světě financí inspirativní. „Osobně si moc inspirativní nepřipadám, ale doufám, že jsem,“ odpovídá na otázku Jitka Volná. „Mám to velmi podobně. Nedávno mě potěšila moje pravá ruka, když mi řekla, že jsem pro ni inspirativní. Je to dáma, která působila ve velkých kancelářích, jako osobní asistentka řady partnerů,“ dodává s úsměvem Zuzana Picková.

Podle Jitky Volné je ve světě spousta lidí, kteří žijí ve velkém stresu a odvykli si žít život jednoduše. „Jsou velmi perfekcionističtí. Možná pro ně bych chtěla být inspirativní a také jim říct, že je potřeba i vydechnout, aby svou práci dotáhli do konce.“ Zuzana Picková by naopak chtěla být inspirací pro mladé dívky, které jsou nadšené pro svoji práci a baví je, co dělají. „Přála bych jim, aby se prosadily v náročném finančním světě. Bez toho, aniž by je to stálo velké množství stresu, které je může třeba skolit na kolena,“ vysvětluje.

V jakých pracovních aktivitách se cítí nejsilnější? Co je pro ně největší pochvalou? Jak se k pracovnímu nasazení staví nastupující generace? I na to odpovídají v podcastu Women in Finance Jitka Volná a Zuzana Picková.

sinfin.digital