Druhé kolo voleb rozhodne o příštím prezidentovi, šance Drahoše a Zemana jsou vyrovnané | info.cz

Články odjinud

Volby: 2. kolo rozhodne o příštím prezidentovi, šance Drahoše a Zemana jsou vyrovnané

Druhé kolo prezidentských voleb se uskuteční přesně dva týdny po tom prvním. 26. a 27. ledna Češi rozhodnou, kdo bude v čele země na dalších pět let. Z devíti kandidátů do druhého kola postoupili dva. Miloš Zeman získal 38,56 % hlasů a druhým postupujícím se stal Jiří Drahoš s 26,6 % hlasů. Volební místnosti se otevírají v pátek ve 14 hodin. V sobotu večer pak bude jasno o novém prezidentovi.

Přímá prezidentská volba je v České republice dvoukolová. Pouze v případě, že by jeden z kandidátů v prvním kole získal nadpoloviční počet všech hlasů, stává se vítězem a druhé kolo se nekoná. To se ovšem při historicky druhé přímé volbě nestalo a o přízeň voličů se tak teď ucházejí dva kandidáti.

Kompletní profil Miloše Zemana si můžete přečíst zde>>>

Kdy volit

Volební místnosti se otevírají v pátek 26. ledna ve 14 hodin. Volit může každý, kdo nejpozději druhý den voleb dosáhl 18 let a je občanem České republiky. K volbám je nutné dostavit se do volební místnosti v místě svého trvalého bydliště. Pro umožnění volby je nutné potvrdit svoji totožnost občankou, nebo pasem. V pátek jsou volební místnosti otevřené od 14 do 22 hodin, v sobotu 27. ledna od 8 do 14 hodin.

Voličský průkaz

I ti, kteří jsou v době druhého kola mimo své trvalé bydliště, se mohou voleb zúčastnit. Musí si ale včas vyřídit voličský průkaz, který je opravňuje k volbám v kterékoli místnosti. I tito voliči se ale musí u komise prokázat ještě nějakým dokladem totožnosti. Voličský průkaz si komise ponechává. Pro každé kolo voleb platí jiný voličský průkaz. Pokud jste nevyužili svůj průkaz pro první kolo, ve druhém jej nemůžete už využít. Volit je možné také v zahraničí.

Na rozdíl od prvního kola před druhým kolem nepřijdou volební lístky do schránky. Voliči je dostanou až teprve u volební komise. Za plentou pak vyberou ze dvou kandidátů svého favorita, jehož kandidátku vloží do obálky, kterou dostali od komise.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Co nedělat u voleb

Co se týče úprav volebního lístku, není nutné na něj cokoli psát nebo kroužkovat, jako například u parlamentních voleb. Pokud chce ale někdo komisi něco sdělit a na lístek napíše nějaký vzkaz, tak pokud je i poté vidět, kterému kandidátovi lístek patří, podobná úprava lístek neznehodnocuje.

Kompletní profil Jiřího Drahoše naleznete zde>>>

Lístek ale nesmí být přetržený, přestože drobné natržení se toleruje. Pokud někdo vloží do obálky kandidátku Zemana i Drahoše, nedostává každý jeden hlas, ale nikdo nedostává žádný. Nepočítá se také volební lístek, který není oficiální, stejně tak se nepočítají hlasy, které by voliči vhodili do urny bez obálky.

Preference

Před druhým kolem se opět objevily výsledky několika průzkumů. Jejich závěry se ovšem poměrně značně rozchází. Agentura STEM/MARK přisuzuje větší podporu Jiřímu Drahošovi, dle dat agentury TNS Kantar a Median má mírný náskok Miloš Zeman. Všechny průzkumy ale předvídají těsný výsledek.

Proměňují se také tipy sázkařů. Přestože dlouhodobě favorizovali Jiřího Drahoše, po úterní společné debatě na Primě někteří bookmakeři snížili výrazně kurz Miloši Zemanovi.

Dary na kampaň

Kandidáti museli do pondělní půlnoci zveřejnit dary, které získali na kampaň. Miloš Zeman na svých stránkách vyčíslil podporu na 26,5 milionu korun, Jiří Drahoš získal na kampaň celkem 50 milionů, jak uvedl na svých webovkách. Kandidáti přijímali jednak nepeněžité dary formou pronájmu reklamních ploch a podobně, ale oba mají i transparentní účty, na které jim mohli lidé posílat příspěvky.

Prezidentské debaty a duely

Oba kandidáti se týden před volbami setkávají v televizních debatách. Zeman přišel v neděli na televizi Nova, kde ale debatoval sám, protože Drahoš měl už jiný program. Současný prezident byl také sám v pondělí na televizi Barrandov. Společné se oba muži poprvé střetli v diskusi na Primě v úterý večer. Poslední debata se uskuteční ve čtvrtek v Rudolfinu pod taktovkou České televize.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Holec: Zemanovo „odcházení“. Manévry kolem prezidenta se zvrhly v ponižující frašku

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Po měsíci se prezident Miloš Zeman vrátil do nemocnice, tentokrát na čtyřdenní „rekondiční“ pobyt. Podle mluvčí Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích Jitky Zinke si zde prezident rehabilitačně zacvičil a aplikovali mu „intenzifikovanou výživu“. Chce být „absolutně fit“ na 28. října, vysvětlil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Tak proč Zeman při odjezdu z nemocnice vypadal, jako když je úplně mimo?  

Prezident už „nevzkvétá“ delší dobu, jak by řekl jeho předchůdce na Hradě Václav Havel. Sotva chodí, i na veřejnosti vyžaduje téměř nonstop pomoc a při stále řidších vystoupeních vypadá, jako by rychle potřeboval nějakou intenzifikovanou „rekondici“. Z Hradu se taky téměř permanentně přestěhoval do Lán, které se staly jeho soukromou venkovskou „nemocnicí“. „Péče byla zaměřena na rekonvalescenci dlouhodobě přetěžovaného organismu,“ vysvětlila ÚVN jeho poslední pobyt.

Těžko říct, čím se Zeman přetěžuje – poslední dobou totiž za něj „navenek“ prezidentuje Ovčáček. Hlavně ale Zeman při odchodu z nemocnice vypadal, jako by tam na rekonvalescenci teprve přijížděl: ve strhané tváři měl výraz člověka, který už s námi moc není na tomhle světě a musí se za ruku pro jistotu držet svého mladého bodyguarda. To si samozřejmě u lidí hned vysloužilo příznačné a politicky méně korektní vtipy, které by určitě nepotěšily ani Zemana, jinak velmi zapáleného bořitele politické korektnosti.

Link

Řekněme, že prezidenta prostě jen dobíhá jeho vlastní cynismus: čím hůř vypadá, tím víc mu veřejnost s gustem dopřává méně laskavý lidový humor. A ironií osudu navíc se stále vydatnější pomocí Zemanovy hradní suity. Právě díky její „fantazii“ se poslední prezidentův odchod z nemocnice zvrhl v ponižující frašku, když před novináři Zemana „clonili“ legrační muži ze soukromé bezpečnostní agentury. Ti prezidenta „nenápadně“ ukrývali před fotoaparáty a TV kamerami kusy polystyrenu a čepicemi, což už připomíná černý humor z Hoří, má panenko.

To jim na Hradě nemohli aspoň zaplatit důstojnější clonítka?

Link

Takhle přece z nemocnice neodjíždí prezident země, tedy pokud je živý, ale někdo kalibru Sámera Issy. Zemanovo prezidentování i zdravotní stav, který podle deníku Blesk v ÚVN bedlivě střeží i před vlastními lékaři, začíná připomínat potupná finále hlavounů někdejšího sovětského politbyra: ti taky pořád rehabilitačně cvičili, v nemocnici je dopovali „intenzifikovanou výživou“ a byli „absolutně fit“, až najednou prostě nebyli.

„Není to nic vážného, je to záminka pro odpočinek,“ vysvětlil sám Zeman svůj poslední „rekondiční“ pobyt v nemocnici. Ano, Zeman v nejvyšší ústavní funkci odpočívá stále víc a jestli to takhle půjde stejným tempem dál, brzy bude pouze odpočívat. Místo (ne)jmenování ministrů tak možná záhy budeme řešit i to, kolik odpočinku ústava dává prezidentovi. Bude to jistě další velmi „ozdravná“ debata.  

-1