Volby 2018 | Kandidáti na primátora Českých Budějovic: Město chce dál řídit Svoboda z ANO. Sesadit ho zkusí Kuba z ODS | info.cz

Články odjinud

O vedení Českých Budějovic dál stojí Svoboda z ANO. Sesadit ho zkusí například exministr Kuba z ODS

V Českých Budějovicích se svou pozici pokusí obhájit primátor Jiří Svoboda z ANO. Se svým hnutím ho vyzve i bývalý primátor a přeběhlík z ODS Juraj Thoma nebo kontroverzní postava ODS a bývalý ministr Nečasovy vlády Martin Kuba.

Ivan Fabián – Vize Národních socialistů

Na kandidátce Vize Národních socialistů figuruje pouze deset jmen. Většinu kandidujících včetně lídra Ivana Fabiána navrhla strana ČSNS 2005. Pro samotného Fabiána pak nejsou volby ničím novým. Poprvé kandidoval do zastupitelstva Jihočeského kraje již v roce 2008. O rok později zkoušel kandidovat do europarlamentu. Pokaždé neúspěšně.

Do zastupitelstva Českých Budějovic pak poprvé kandidoval ve volbách v roce 2010, tehdy ovšem kandidoval za Rozumné, o čtyři roky později pak znovu kandidoval opět v dresu ČSNS 2005. Pokaždé byl ovšem neúspěšný. Kromě toho dvakrát kandidoval i do Poslanecké sněmovny, podobně jako u jeho dalších pokusů, ale ani zde nebyl úspěšný.

Eliška Richtrová – Realisté

Šachová velmistryně Eliška Richtrová se do zastupitelstva dostala poprvé v roce 2014 na kandidátce hnutí ANO. Ve volbách dostala vůbec největší podporu, což vedlo k tomu, že se pokusila ucházet o post primátorky a vystoupit tak proti lídrovi hnutí ANO Jiřímu Svobodovi. Následně se s hnutím ANO rozešla a v letošních volbách vede kandidátku Realistů.

Jana Zasadilová – KDU-ČSL

Lidoveckou kandidátku vede okresní a krajská tajemnice strany Jana Zasadilová. Českobudějovickému Deníku nastínila, že hlavním cílem její strany by měla být výstavba startovacích bytů pro mladé rodiny.

Miroslav Joch – ČSSD

ČSSD v Českých Budějovicích nasadí Miroslava Jocha. Ten má s komunální politikou bohaté zkušenosti. Zastupitelem byl poprvé zvolen v roce 2006 a po volbách v roce 2010 se dokonce stal 1. náměstkem tehdejšího primátora Juraje Thomy.

Juraj Thoma – Občané pro Budějovice

Svého nástupce se vyzve Juraj Thoma se svým hnutím Občané pro Budějovice. S řízením města má přitom bohaté zkušenosti. Primátorem Budějovic se poprvé stal v roce 2006 ještě jako kandidát ODS. Ze strany ovšem vystoupil poté, co byl v roce 2006 z funkce odvolán poté, co proti němu mimo jiné vystoupil předseda jihočeské ODS Martin Kuba.

Martin Kuba – ODS

ODS pak do boje o magistrát vyslala svého předsedu své jihočeské buňky Martina Kubu. Ten v letech 2012 a 2014 dokonce zastával pozici prvního místopředsedy ODS a ve vládě Petra Nečase působil jako ministr průmyslu a obchodu. Zároveň ho ovšem provází kontroverze. Část médií totiž Kubu spojuje s jedním z takzvaných kmotrů ODS Pavlem Dlouhým.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud