Volby 2018 | Termín voleb do zastupitelstev, Senátu, Sněmovny i europarlamentu: Čechy čeká osm volebních let | info.cz

Články odjinud

Kandidáti na primátora Pardubic: Do čela města se může znovu postavit Charvát z ANO

V Pardubicích chce svou pozici obhájit současný primátor Martin Charvát (ANO). Vyzve ho jeho náměstek z ČSSD Jakub Rychetský nebo bývalý poslanec za KSČM Václav Snopek.

Ludmila Ministrová (Koalice pro Pardubice) – majitelka rodinné firmy

Ludmila Ministrová je členkou zastupitelstva Pardubic i 1. městského obvodu. Pracuje v představenstvu Dostihového spolku a. s. kde se snaží o rozvoj a modernizaci areálu pardubického závodiště a zvýšení jeho věhlasu.

S manželem zároveň vybudovala dvě firmy, jednu provozující koupaliště a autokemp a jeden autoservis, kromě toho se věnuje charitě. Je členkou dozorčí rady a přispěvatelkou SPID Handicapu a zároveň přispívá i dětským domovům v Pardubicích a Chrudimi nebo pardubickému Klokánku či domovu pro seniory.

Ondřej Karas (Piráti) – vývojář

Lídr kandidátky Pirátů Ondřej Karas do strany vstoupil teprve v březnu 2018. V soukromém životě se věnoval vývoji hardwaru a softwaru. Později se začal věnovat i obchodu v oblasti radiokomunikační techniky a zabývá se rovněž vývojem v oblasti automatizace pro zemědělské a lesnické stroje.

Politice se podle svého profilu na stranických stránkách věnuje od roku 2012. Poprvé kandidoval v roce 2014 za místní uskupení Pardubice pro lidi a to jak do obvodního tak městského zastupitelstva. Od těchto voleb je členem komise pro rozvoj a dopravu v obvodu Pardubice VI. K Pirátům se přidal kvůli zklamání z aktivit některých představitelů PPL.

Tomáš Pelikán (Sdružení pro Pardubice) - ředitel Dopravního podniku Pardubice

Sdružení pro Pardubice povede předseda zdejšího dopravního podniku Tomáš Pelikán. Sdružení se prezentuje jako uskupení odborníků z různých oblastí lidského i profesního života. V minulosti dokonce vedlo celý pardubický magistrát, když ve volbách v roce 2010 skončilo na druhé pozici a následně se díky vyjednané koalici stala primátorkou Štěpánka Fraňková.

Mezi priority sdružení patří přeměna brownfieldů v místa pro podnikání a atraktivní bydlení, rozvoj veřejné dopravy, zvýšení kvality mateřských a základních škol nebo podpora zajištění sociálních služeb.

Simona Freiová (Za práv zvířat a zdravou přírodu) - personalistka-fakturantka, ochránce zvířat

Čechy čeká několikaletý volební maraton. K urnám nebudou muset až v roce 2027

V říjnu 2017 si Češi zvolili nové poslance. V lednu 2018 pak vybrali na dalších pět let také prezidenta. K urnám znovu zamíří zase na podzim. Volit budou na další čtyři roky zastupitele svých obcí. Komunální volby budou navíc v některých okrscích spojené s dvoukolovými volbami do Senátu. Zde je přehled dalších voleb v následujících letech:

V roce 2019 se uskuteční volby do Evropského parlamentu.

Nové senátory a také krajské zastupitele budou Češi volit v roce 2020.

V roce 2021 by se měly konat volby do Poslanecké sněmovny. Samozřejmě pouze za předpokladu, že se ještě před tímto datem neuskuteční předčasné volby, které by termín posunuly.

Jako každý sudý rok se i v roce 2022 budou Češi volit část senátorů. Také budou hlasovat o obecních zastupitelích.

V roce 2023 vystřídá Miloše Zemana na Hradě nový prezident.

Víte, za jakých okolností by se mohlo stát, že Miloš Zeman svůj mandát nedokončí? Čtěte zde>>>

Dalším volebním „super rokem“ bude rok 2024. Volit se budou senátoři, zastupitelé krajů a europoslanci.

Pokud do ustáleného systému nějak nezasáhnou předčasné volby, vyberou obyvatelé v roce 2025 nové poslance.

V roce 2026 se volba senátorů spojí pravděpodobně s hlasováním o obecních zastupitelích.

Pokud se v průběhu těchto následujících osmi let nebudou konat předčasné volby, které by systém ovlivnily, bude rok 2027 prvním po dlouhé době, kdy Češi nebudou muset k volebním urnám.

Co smíte a nesmíte u volebních uren? Selfíčko projde, triko s politickou agitkou nechte doma. Podrobnosti čtěte zde>>>

Komunální volby se blíží. Podrobnosti čtěte zde>>>

Volby v příštích 10 letech: K urnám Češi nepůjdou jen v jednom roce>>>

Karel Haas (ODS) – právník, sportovní trenér mládeže

ODS představila svou kandidátku již na konci února. Její lídr Karel Haas voličům slibuje, že na ní najdou kombinaci zkušenosti, vzdělaného a podnikavého mládí i tváře z řad lidí, kteří pro město něco dokázali.

Zároveň si stanovil jasný cíl úspěchu, či neúspěchu. Věří, že strana zvládne získat alespoň 15 procent hlasů. Toho chce dosáhnout tím, že nabídne konkrétní řešení pro pardubická témata, mezi která řadí například spalovnu Rybitví, transparentní řízení města nebo hokej.

Václav Snopek (KSČM) – sociolog, politolog

Václav Snopek, který vede pardubickou kandidátku KSČM má bohaté zkušenosti s nejvyšší politikou. Mezi lety 2006 až 20110 a následně mezi lety 2013 až 2017 byl poslancem. Na pardubický magistrát se poprvé dostal v roce 1994 a od té doby ve volbách uspěl zatím pokaždé. Úspěchy slavil i v krajských volbách. Zastupitelem Pardubického kraje byl poprvé v letech 2004 až 2008 a do krajského zastupitelstva se vrátil v roce 2012.

Zažil ale i volební neúspěchy. V letech 1998, 2004 a 2010 se pokoušel probojovat do Senátu, zde ovšem úspěšný nebyl, dokonce se ani jednou nedostal do druhého kola voleb.

Věra Laurynová (SPD) - manager IS, zastupitelka města

Martin Charvát (ANO) – primátor Pardubic

Současný primátor Pardubic Martin Charvát dříve působil v ODS, za kterou i poprvé kandidoval. Bylo tomu tak v roce 2010, kdy v komunálních volbách kandidoval do zastupitelstva městského obvodu Pardubice VII. Tehdy ještě neuspěl.

O čtyři roky později již v obvodě kandidoval za hnutí ANO. A to jak do zastupitelstva obvodu, tak jako lídr kandidátky na magistrát. ANO v Pardubicích vyhrálo a Martin Charvát tak byl zvolen primátorem města.

Filip Sedlák (Naše Pardubice)

Spolek Naše Pardubice vede do voleb zastupitel Filip Sedlák. Volebním mottem jeho hnutí je „nechme město rozkvést“. Na svých stránkách spolek vysvětluje, že mu jde o rozkvět obrazně i fakticky.

Kompletní seznam všech kandidátů si můžete prohlédnout zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud