Volby 2018 | Kandidáti na primátora Liberce: O post usiluje primář krajské nemocnice nebo ředitel Technického muzea | info.cz

Články odjinud

Primář krajské nemocnice, ředitel Technického muzea nebo pedagožka. Kdo se stane libereckým primátorem?

Přehled kandidátů na primátora města Liberce. Vést město by chtěli lékaři, nebo učitelé. Svůj post by rád obhájil přeběhlík Batthyány.

Ladislav Dzan (Unie pro sport a zdraví) – primář Krajské nemocnice Liberec

Unii pro sport a zdraví povede do voleb primář ústní, čelistní a obličejové chirurgie Krajské nemocnice Liberec Ladislav Dzan. Ten za sebou má zatím především profesní úspěchy. V polovině července například web iDnes přinesl zprávu o unikátním testu léčení ran pomocí nanovláken, na kterém se Dzan podílí.

Věnceslava Drábková (SPD) – promovaná pedagožka, kynoložka, trenérka

Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) – jednatel Euroregionu Nisa, člen zastupitelstva města Liberec

Lídr Starostů pro Liberecký kraj Jaroslav Zámečník ve městě prožil většinu svého života. Od roku 1992 je tajemníkem Euroregionu Nisa, což je nejstarší podobná přeshraniční struktura ve střední a východní Evropě. Z pozice si pouze na čtyři roky odskočil do funkce radního pro kulturu Libereckého kraje.

Členem Starostů pro Liberecký kraj je od roku 2014. Za hnutí v současnosti působí jako člen zastupitelstva města Liberce a člen jeho finančního výboru.

Jiří Němeček (ANO) – ředitel Technického muzea Liberec

Ředitele Technického muzea v Liberci Jiřího Němečka si hnutí ANO zvolilo za svého lídra na jaře, ještě dříve, než začalo skládat celou kandidátku.

Liberecký rodák Němeček za sebou má pestrou kariéru, během které se pohyboval především v automobilovém průmyslu. Řídil například jeden ze závodů Škody Auto.

Jaromír Baxa (Liberec otevřený lidem – LOL!) – vysokoškolský učitel a vědecký pracovník

Kandidátku Liberec otevřený lidem povede do voleb člen Strany zelených Jaromír Baxa. Ten v zastupitelstvu působí od roku 2010, kdy kandidoval za Změnu pro Liberec (kandidátka Zelených a nezávislých kandidátů), v letech 2010 až 2011 dokonce zastával pozici náměstka primátora.

Úspěchu se dočkal i v krajských volbách v roce 2012, kdy se stal zastupitelem Libereckého kraje, a v roce 2016, kdy svou pozici obhájil. Od roku 2006 navíc působí na Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd ČR.

Tibor Batthyány (PRO 2016 s podporou Svobodných) – primátor města Liberce

Svou politickou kariéru začal současný primátor Liberce Tibor Batthyány v dresu hnutí ANO, kde dokonce předsedal krajské organizaci v Libereckém kraji. Poprvé kandidoval v roce 2013 do Poslanecké sněmovny. Tehdy ovšem těsně neuspěl, jelikož byl díky preferenčním odsunut na pozici prvního náhradníka.

Uspěl tak až v roce 2014, kdy byl zvolen do zastupitelstva města Liberec. Hnutí ANO sice ve volbách skončilo druhé, ale podařilo se mu s vítěznou Změnou pro Liberec dohodnout takovou koalici, že se stal primátorem.

V roce 2016 ale hnutí ANO zrušilo svou libereckou buňku, čímž mu zaniklo členství. Na začátku roku 2018 se pak zúčastnil sjezdu hnutí PRO 2016 a stal se jeho celostátním předsedou. Zároveň potvrdil, že se v jeho řadách znovu bude ucházet o post libereckého primátora.

Martina Rosenbergová (Liberec Plus+) – vedoucí odboru sociálních věcí

Martina Rosenbergová byla do zastupitelstva naposledy zvolena jako členka ČSSD. Letošních voleb se zúčastní jako lídr nového hnutí Liberec Plus+. S vedením Liberce má přitom již zkušenosti, pozici primátorky si již vyzkoušela mezi lety 2011 až 2014.

Kompletní seznam všech kandidátů si můžete prohlédnout zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud