Volby 2018 | Kandidáti na primátora Plzně: Města se chce ujmout historik, grafik nebo ředitel hokejového týmu | info.cz

Články odjinud

Historik, grafik nebo ředitel hokejového týmu. Kdo se stane plzeňským primátorem?

Obyvatelé Plzně si budou v nadcházejících volbách moci vybrat hned ze 16 kandidátek. O post primátora se bude ucházet nejen stávající šéf magistrátu Martin Zrzavecký z ČSSD, ale také autor večerníčků Václav Chaloupek, šéf hokejového týmu Roman Zarzycký, historik Luděk Krčmář nebo grafik Pavel Bosák. 

1. Koruna česká: Historik Krčmář

Konstituční monarchii namísto republiky chce zavést Koruna česká. Lídrem její kandidátky v Plzni je nestraník Luděk Krčmář (46), který jako své povolání uvedl, že je historik. Jeho plány pro město ale nejsou na internetu dostupné. Kromě nenásilnému návratu ke království patří mezi priority strany také rehabilitace šlechty a odstranění národních mýtů z české historie.

2. Česká pirátská strana: Grafik Bosák

Pavel Bosák (48) pochází z Klatov, odkud se v r. 1986 ještě jako gymnazista vystěhoval společně s matkou, tehdy provdanou do San Francisca v USA. Vystudoval uměleckou grafiku na prestižní CCAC v kalifornském Oaklandu. Brzy po studiích se na několik let vydal „na zkušenou“ do rodných Čech, odkud si zpět do USA přivezl svou budoucí manželku, plzeňskou rodačku Olgu. V San Franciscu pak společně založili grafickou firmu, kterou díky moderním technologiím provozují na dálku dodnes.

Bosák působí jako zastupitel plzeňské části Litice a stojí mj. v čele kritiků projektu Průmyslového parku Litice s velkými halami, které mají stát na okraji Plzně. „V důsledku této kauzy měl Pavel možnost nahlédnout do těch nejtemnější koutů plzeňské politiky. Dlouhodobě poukazuje na klientelizmus, četné střety zájmů a častou nekompetentnost městských představitelů,“ píše se o něm na pirátském webu.

3. KDU-ČSL: Vokoun Náhlík

Působil jako místostarosta a starosta Městského obvodu Plzeň 2-Slovany, poté zejména jako náměstek primátora. Od roku 2014 působí opět jako náměstek primátora města Plzně. Petr Náhlík (57) se v krajských volbách před 2 lety dostal i do zastupitelstva kraje, a to díky preferenčním hlasům. Byl totiž až na 13. místě kandidátky.

Pod přezdívkou Vokoun se věnuje také trampování a skautingu. Náhlík se angažoval politicky už před revolucí, když vydával samizdatové časopisy a sborníky. Za „protistátní“ činnost byl několikrát vyslýchán StB. V roce 1989 byl dokonce krátce vězněn, po propuštění se s manželkou účastnil demonstrace 17. listopadu 1989 na Národní třídě. Po zákroku SNB a StB byl v několikatýdenní pracovní neschopnosti.

4. Pro Plzeň: Ředitelka Vítovcová

Pro letošní komunální volby spojilo hnutí PRO Plzeň své síly také s hnutím Pro Zdraví a Sport společně s Občany pro Lochotín. Irena Vítovcová (44) by se v případě úspěchu stala první plzeňskou primátorkou. „PRO Plzeň považuje za svou prioritu podporu sportu v jeho nejmasovějším pojetí, zdravý a spokojený život v Plzni,“ uvedla lídryně v kampani.

Vítovcová je předsedkyní občanského sdružení Pro CIT, které pomáhá rodinám s autistickými dětmi. Vedla ji k tomu vlastní zkušenost, poruchou autistického spektra je totiž postižen její syn. „Určitě by Plzeňanům pomohl hladší vjezd do centra města. Jako vhodné řešení vidím odstavná parkoviště, kde by všichni nechali svá auta a po centru města se pohybovali jen pěšky, to by bylo moc příjemné,“ nastínila ke svým prioritám.

5. TOP 09: Zastupitel Vozobule

Šéf plzeňské TOPky Michal Vozobule (37) je rodilý Plzeňák. V letech 2005–2011 byl předsedou správní rady Centra protidrogové prevence a terapie, o.p.s. V roce 2010 se stal zastupitelem města Plzně, kde i po volbách 2014 vede zastupitelský klub TOP 09. V rámci městského zastupitelstva se věnuje zejména problematice kultury, vzdělávání, veřejných zakázek a transparentnosti obecně.

„Našimi prioritami jsou zejména doprava a parkování, potom je to volný čas, nejenom dětí a mládeže, a také vzdělávání,“ představil program TOP 09.

6. SPD: Poslankyně Levová

Jana Levová (41) je podnikatelka a politička, od října 2017 poslankyně Poslanecké sněmovny PČR a místopředsedkyně Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny. Mezi její vzdálené příbuzné patří kosmonaut Jim Lowell.

V květnu 2016 na svém facebookovém profilu členka Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury uvedla, že byla svědkyní příhody, kdy policisté na Plzeňsku zastavili autobus. Následně z něj do okolní krajiny uteklo několik desítek migrantů. Později se ale ukázalo, že se jednalo o střet autobusu s osobním vozidlem; po nehodě z autobusu vystoupili cestující a pokračovali v cestě. Sama Levová svedla omyl na policii, která podle ní poskytla nepřesné informace. Přiznala, že se nejednalo o migranty, ale o cizince zaměstnané v pracovní agentuře.

7. ODS: Exprimátor Baxa

Poslanec a dosavadní náměstek primátora Martin Baxa (43) vede v Plzni kandidátku Občanské demokratické strany. Kandidoval i na post hejtmana před dvěma lety, ODS ale skončila až třetí. Baxa byl nejmladším primátorem Plzně, město vedl do roku 2014. Loni se dostal také do Sněmovny, kde je členem výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Začátkem roku se stal také místopředsedou strany.

„Přijdeme například s komplexním návrhem na řešení parkování ve městě, budeme pokračovat v podpoře vytváření nových bytů a zaměříme se i na konkrétní zlepšení fungování plzeňských škol. Prosazovat budeme rekonstrukci hojně navštěvovaného a mezi Plzeňany velice oblíbeného areálu DEPO2015 a také vyčištění Borské přehrady, aby se mohla stát centrem rekreace i sportovního vyžití pro všechny Plzeňany,“ uvedl. Martin Baxa je ženatý, má rád knihy, filmy a architekturu a je také kmotrem tučňáka Humboldtova v plzeňské ZOO. Odmítá spolupráci s KSČM.

8. Nová Plzeň: Urolog Klečka

Do výsledku nadcházejících komunálních voleb hodlá v Plzni výrazně zasáhnout také nové politické uskupení kolem bývalého starosty centrálního městského obvodu Jiřího Strobacha. Voliče chce hnutí oslovit především návrhem na MHD zdarma pro všechny občany Plzně.

Jeho lídrem je Jiří Klečka (46), uznávaný lékař a urolog. Ten ve fakultní nemocnici v Plzni provedl jako první v Česku operaci prostaty laserem.

9. ANO: Šéf hokeje Zarzycký

Ředitel plzeňského hokejového týmu a také plzeňské organizace ANO Roman Zarzycký (41) by se chtěl na post primátora posunout z místa předsedy kontrolního výboru zastupitelstva. Šance mu neubírá ani aféra, kterou si musel projít před dvěma lety.

U soudu totiž nejprve dostal podmínku za to, že nezákonně zveřejnil soukromou internetovou korespondenci své bývalé ženy, která obsahovala její intimní fotografie. Argumentoval tím, že všechny kroky dělal jen proto, aby chránil své děti před špatným vlivem exmanželky. Později ho soud obvinění zprostil s tím, že zájem dítěte má přednost.

Kompletní seznam všech kandidátů si můžete prohlédnout zde>>>

Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud