Výsledky online: Přímý přenos z druhého kola senátních voleb | info.cz

Články odjinud

Volby živě: Komentovaný přenos z průběhu druhého kola senátních voleb a sčítání hlasů

Volby se konaly minulý týden, o nových senátorech ve většině případů ale ještě není rozhodnuto. Proto se koná druhé kolo volby, které startuje v pátek 12. října a končí v sobotu 13. října. Obyvatelé ve třetině republiky díky němu vyberou 25 nových senátorů.

Volební místnosti se otevřely v pátek ve 14 hodin a ve stejnou dobu v sobotu se opět uzavřou. Obyvatelé 25 volební obvodů si tak zvolí své nové zástupce do Horní komory Parlamentu. V pátek jsou volební místnosti otevřené od 14 do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin.

Senátní volby
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
ODS
9
33,33 %
0 hlasů
STAN
3
11,11 %
0 hlasů
NK
3
11,11 %
0 hlasů
KDU-ČSL
2
7,41 %
0 hlasů
SEN 21
1
3,70 %
0 hlasů
Sečteno 100 %
Účast 17 %

Druhé kolo

Senátní volby bývají ve většině případů dvoukolové. Výjimku tvoří případy, kdy lidé některému z kandidátů už v prvním kole dají více než 50 % hlasů. V tom případě se v daném obvodě druhé kolo nekoná a vítěz se stává automaticky senátorem.

Nejzajímavější bitvy o Senát (druhé kolo)Nejzajímavější bitvy o Senát (druhé kolo)autor: Info.cz

Pokud ale žádný z kandidátů ve výsledku nedosáhne na nadpoloviční podporu voličů, koná se druhé kolo volby, do kterého postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů. Ty se ale do druhého kola nijak nezapočítávají a ve druhém kole mají tak oba stejnou startovací pozici.

Výsledky

Tím, že ve druhém kole jsou už pouze dva kandidáti a není nutné hlasovací lístek nějak upravovat kroužkováním, nebo křížkováním, bývá proces sčítání hlasů poměrně rychlý. Liší se to samozřejmě velikostí volebního obvodu, respektive počtem obyvatel. Nejdříve bývají sečteny menší obce, u městských částí statutárních měst vyhodnocování trvá déle. Je ovšem pravděpodobné, že finální výsledky se objeví už v průběhu sobotního odpoledne. Záleží také na volební účasti. Před dvěma lety se senátních voleb například zúčastnilo 15 % oprávněných voličů.

Komentovaný online přenos druhého kola voleb a sčítání výsledků naleznete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud