Volby do Evropského parlamentu: frakce a strany v parlamentu | info.cz

Články odjinud

Jak vypadá Evropský parlament? Politické strany neexistují, poslanci jsou součástí frakcí

V květnu 2019 proběhnou po celé Evropské unii volby do Evropského parlamentu, které s největší pravděpodobností zcela změní současné složení instituce. Jak Evropský parlament funguje? Co jsou tzv. politické frakce, do kterých se europoslanci řadí a podle příslušnosti v nich zasedají v jednacím sále v Bruselu a ve Štrasburku? Kam se hlásí čeští europoslanci? Přečtěte si přehled, který připravila redakce INFO.CZ. 

Jaké je složení Evropského parlamentu?

Po volbách do Evropského parlamentu si nově zvolení poslanci vybírají tematické výbory, v nichž budou zasedat, a hlásí se k tzv. politickým frakcím.

Co jsou politické frakce?

Jedná se o politické skupiny, které sdružují europoslance podle politické, nikoliv státní příslušnosti. V národních parlamentech je lze považovat za obdobu poslaneckých klubů.

Jak frakce fungují?

Frakce mají podobnou strukturu jako národní politické strany, kdy v jejich čele stojí předseda (či více předsedů) a místopředsedové. Mají také svůj sekretariát. V jednacím sále Evropského parlamentu europoslanci zasedají podle své politické příslušnosti – tj. podle frakcí.

Jak vznikají politické frakce?

Politické skupiny se tvoří po volbách do Evropského parlamentu, kdy se mění složení celé instituce, ale i v průběhu pětiletého mandátu. K utvoření politické skupiny je třeba 25 poslanců s podmínkou, že ve frakci bude zastoupena minimálně čtvrtina členských států EU. Poslanci mohou být členem pouze jedné politické frakce, případně vystupovat jako nezařazení.

Kolik frakcí je v současném Evropském parlamentu a o které se jedná?

V Evropském parlamentu je v současnosti osm politických frakcí – řazeny jsou podle počtu mandátů:

V jakých frakcích jsou zastoupeny české politické strany?

Evropská lidová strana: KDU-ČSL, TOP 09 a STAN

Progresivní aliance socialistů a demokratů: ČSSD

Evropští konzervativci a reformisté: ODS

Aliance liberálů a demokratů pro Evropu: ANO

Konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice: KSČM

Evropa Svobody a Přímé Demokracie: Strana svobodných občanů

Evropský parlament: Jaké má pravomoci, jak nás ovlivňuje a co naopak nemůže? Čtěte zde>>>

 

Proč máme v Europarlamentu jen 21 poslanců? Kdo určuje počty mandátů a kde je nejvýhodnější kandidovat? Čtěte zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud