Volby 2018 do Senátu - termín a systém voleb | info.cz

Články odjinud

Senátní volby 2018 - jak a kdy volit nové senátory

Někteří Češi budou na podzim kromě nových zastupitelů volit i nové senátory. Volby se uskuteční ve třetině volebních obvodů. Hlasování bývá dvoukolové, první kolo se bude konat zároveň s komunálními volbami.

Termín voleb do Senátu 2018

Volby do Senátu se konají každé dva roky vždy v jedné třetině volebních obvodů. Senátoři jsou voleni celkem na šest let. Termín senátních voleb vyhlašuje vždy prezident republiky minimálně 90 dnů před jejich konáním. Uskuteční se společně s volbami do zastupitelstev, to znamená 5. a 6. října 2018. Případné druhé kolo senátních voleb se většinou koná týden po tom prvním, senátoři ale zvažují, že by novelou druhé kolo odsunuli dva týdny po tom prvním.

Jak se volí

Kandidovat do Senátu může každý občan České republiky starší 40 let. Každé dva roky se obměňuje třetina Senátu, tedy vybírá se 27 nových členů Horní komory Parlamentu (celkem je 81 senátorů). Volby fungují na většinovém principu a bývají dvoukolové.

Volit může ten občan ČR, který nejpozději v den voleb dovrší 18 let věku. Volební lístek není třeba nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit za plentou do obálky a vhodit ji do volební urny.

Volební systém

Pokud v některém okrsku získá kandidát v prvním kole volby více než 50 % hlasů, stává se automaticky senátorem a druhé kolo se neuskuteční. Pokud ani jeden z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, postupují do druhého kola dva kandidáti, kteří získali nejvyšší počet hlasů.

Kde volit

Letošní volby se budou konat v celkem 27 obvodech po celé České republice. Zda se i ve Vaší obci bude vybírat nový senátor, si můžete zkontrolovat na stránce horní komory Parlamentu.

Seznam 27 obvodů, ve kterých se letos konají volby do Senátu>>>

Voličský průkaz

Pokud se volič v termínu hlasování nenachází v místě svého trvalého bydliště, může využít voličský průkaz, který mu umožní volit i jinde. Na rozdíl od parlamentních a prezidentských voleb se ale nedá volit v zahraničí, zájemci musí přijet do České republiky.

Jaké má český Senát pravomoci a jak se jeho fungování liší od Poslanecké sněmovny? Čtěte zde>>>

Senátní volby v kostce: Další podstatné informace naleznete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud