Volby 2018 | Volby 2018 do Senátu - termín a systém voleb | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Senátní volby 2018 - jak a kdy volit nové senátory

Senátní volby 2018 - jak a kdy volit nové senátory

Někteří Češi budou na podzim kromě nových zastupitelů volit i nové senátory. Volby se uskuteční ve třetině volebních obvodů. Hlasování bývá dvoukolové, první kolo se bude konat zároveň s komunálními volbami.

Termín voleb do Senátu 2018

Volby do Senátu se konají každé dva roky vždy v jedné třetině volebních obvodů. Senátoři jsou voleni celkem na šest let. Termín senátních voleb vyhlašuje vždy prezident republiky minimálně 90 dnů před jejich konáním. Uskuteční se společně s volbami do zastupitelstev, to znamená 5. a 6. října 2018. Případné druhé kolo senátních voleb se většinou koná týden po tom prvním, senátoři ale zvažují, že by novelou druhé kolo odsunuli dva týdny po tom prvním.

Jak se volí

Kandidovat do Senátu může každý občan České republiky starší 40 let. Každé dva roky se obměňuje třetina Senátu, tedy vybírá se 27 nových členů Horní komory Parlamentu (celkem je 81 senátorů). Volby fungují na většinovém principu a bývají dvoukolové.

Volit může ten občan ČR, který nejpozději v den voleb dovrší 18 let věku. Volební lístek není třeba nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit za plentou do obálky a vhodit ji do volební urny.

Volební systém

Pokud v některém okrsku získá kandidát v prvním kole volby více než 50 % hlasů, stává se automaticky senátorem a druhé kolo se neuskuteční. Pokud ani jeden z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, postupují do druhého kola dva kandidáti, kteří získali nejvyšší počet hlasů.

Kde volit

Letošní volby se budou konat v celkem 27 obvodech po celé České republice. Zda se i ve Vaší obci bude vybírat nový senátor, si můžete zkontrolovat na stránce horní komory Parlamentu.

Seznam 27 obvodů, ve kterých se letos konají volby do Senátu>>>

Voličský průkaz

Pokud se volič v termínu hlasování nenachází v místě svého trvalého bydliště, může využít voličský průkaz, který mu umožní volit i jinde. Na rozdíl od parlamentních a prezidentských voleb se ale nedá volit v zahraničí, zájemci musí přijet do České republiky.

Jaké má český Senát pravomoci a jak se jeho fungování liší od Poslanecké sněmovny? Čtěte zde>>>

Senátní volby v kostce: Další podstatné informace naleznete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby 2018 - Senát

Termín Kandidáti Voličský průkaz Komunální volby 2018

Senátní volby se uskuteční 5. a 6. října 2018. Češi budou nové členy Horní komory Parlamentu volit v celkem 27 obvodech. Kandidovat chtějí současní senátoři, politici, aktivisté, ale i neúspěšní prezidentští kandidáti. Pokud v prvním kole v jednotlivých obvodech některý kandidát nezíská více než 50 % hlasů, bude se konat druhé kolo volby, pravděpodobně následující víkend.

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.