Volby do Evropského parlamentu 2019 - termín voleb, datum, systém voleb | info.cz

Články odjinud

Volby do Evropského parlamentu 2019 – jak se volí do europarlamentu a kdy je termín voleb

Také v roce 2019 budou moci Češi zamířit k volebním urnám. Tentokrát budou vybírat nové poslance Evropského parlamentu. Kdy se volby uskuteční a jak se volí?

Termín voleb do Evropského parlamentu

Volby do europarlamentu se stejně jako jiné volby v České republice konají v pátek a v sobotu. Konkrétně se volební místnosti otevírají v pátek 24. května ve 14:00 hodin. První den je volební místnost otevřena obvykle do 22:00. V sobotu 25. května mohou Češi volit od osmé hodiny ráno do dvou hodin odpoledne.

V jiných členských zemích Evropské unie volby probíhají až do neděle, takže konečné výsledky nového složení europarlamentu budou známé nejspíš 26. května večer.

Poslední volby do Evropského parlamentu se uskutečnily v roce 2014. Nejvíce hlasů tehdy získalo hnutí ANO (16,13 %), koalice TOP 09 a STAN (15,95 %) a ČSSD (14,17 %). Vítězné ANO získalo čtyři mandáty stejně jako ČSSD a TOP 09. KSČM a KDU-ČSL mají po třech mandátech, ODS dva a Svobodní jeden.

Jak se volí do Evropského parlamentu

Do Evropského parlamentu se volí poměrným systémem. V jednotlivých zemích se nicméně volby liší, především tím, jaké množství hlasů je potřeba získat, aby strana dosáhla na mandát. V Česku se volby do europarlamentu podobají sněmovním volbám, tedy strana upěje tehdy, pokud získá více než pět procent všech hlasů.

V jiných zemích je takzvaná uzavírací klauzule nižší. Mnohde stačí pro úspěch čtyři, tři, ale i 1,8 procent hlasů. Některé země hranici minimálního počtu hlasů nepoužívají.

Voliči vybírají své kandidáty prostřednictvím hlasovacích lístků. Každé politické uskupení má vlastní lístek s registračním číslem a jmény kandidátů. Lístky by měli voliči obdržet do poštovních schránek nejpozději tři dny před začátkem voleb.

Vše o volbách do Evropského parlamentu si můžete přečíst zde>>>

Ve volební místnosti voliči nejdříve prokáží komisi svoji totožnost a získají tak obálku, do které za plentou vloží jeden vybraný hlasovací lístek strany, které chtějí dát hlas. Na hlasovacím lístku může volič zakroužkováním pořadového čísla nejvýše u dvou kandidátů uvedených na témže hlasovacím lístku vyznačit, kterému z kandidátů dává přednost. Jiné úpravy hlasovacího lístku nemají na jeho posuzování vliv.

Přidělení křesel v europarlamentu zohledňuje počet obyvatel dané země. V současné době se počet poslanců pohybuje od 6 (Malta, Lucembursko, Kypr a Estonsko) po 96 (Německo). V České republice se volí 21 europoslanců.

Kdo může volit do Evropského parlamentu

Voleb se může zúčastnit každý občan Evropské unie s hlasovacím právem. V Česku může volit každý občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku 18 let, a občan jiného členského státu, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku 18 let a je po dobu nejméně 45 dnů přihlášen k trvalému pobytu nebo k přechodnému pobytu na území České republiky.

Kdo může kandidovat do Evropského parlamentu

Poslancem Evropského parlamentu může být na území České republiky zvolen každý občan České republiky a každý občan jiného členského státu, který je na území České republiky nejpozději druhý den voleb po dobu nejméně 45 dnů přihlášen k trvalému pobytu nebo k přechodnému pobytu na území České republiky, alespoň druhý den voleb dosáhl věku 21 let.

Registrované politické strany a hnutí sestavují pro celou Českou republiku jednotnou kandidátku. Kandidátní listinu je nutné podat nejpozději 66 dnů před dnem voleb Ministerstvu vnitra.

Voličský průkaz

Občané volí v místě svého trvalého bydliště. V případě, že v době voleb se budou nacházet jinde, a přesto se budou chtít voleb zúčastnit, mohou využít možnosti nechat si vystavit voličský průkaz. Ten jim tenkrát nicméně NEUMOŽŇUJE volit v zahraničí, jako třeba u prezidentských voleb, ale pouze volit v jiném okrsku na území České republiky. Hlasovací lístky získají voliči využívající voličský průkaz až ve volební místnosti.

O vystavení volebního průkazu je nutné požádat obecní úřad v místě trvalého bydliště. Podrobné pokyny naleznete zde>>>

Aktuální informace o volbách do europarlamentu naleznete zde>>>

Jak z vašeho hlasu vznikne europoslanec? Vše o volebním systému se dozvíte zde>>>

Volby 2019 online: Evropská unie se připravuje na vpád euroskeptiků do Europarlamentu>>>

ONLINE Zeman přiletí k volbám letadlem. Kdy jít k urně a co rozhodne eurovolby 2019?>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud