Historie voleb do Evropského parlamentu | info.cz

Články odjinud

Většinu hlasů zatím nikdo nikdy nezískal. Změní to rok 2019? Historie voleb do europarlamentu

Evropský parlament je jedinou přímo volenou institucí EU a jeho postavení se v průběhu posledních desetiletí výrazně proměňovalo. S každou novou smlouvou, která upravovala fungování EU, sílily jeho pravomoci a instituce nabývala na významu.

Od kdy se konají volby do Evropského parlamentu?

První přímé volby do Evropského parlamentu se uskutečnily v roce 1979. První zasedání přímo zvoleného europarlamentu bylo 11. července 1979. Europoslanci tehdy jako předsedkyni instituce zvolili Francouzku Simone Veil.

Kolik voleb se konalo do roku 1979?

Od roku 1979 bylo již osm voleb. Volby v roce 2019 budou deváté v pořadí.

Kdo má v Evropském parlamentu hlavní slovo?

Krátce po volbách si nově zvolení europoslanci volí vedení instituce a začínají se formovat do tzv. politických frakcí. Tyto politické skupiny, které jsou obdobou poslaneckých klubů v národních parlamentech, hrály od roku 1979 v Evropském parlamentu stále větší roli.

INFOGRAFIKA: Volba šéfa Evropské komise

Jaké frakce byly v průběhu historie nejsilnější?

Žádná z politických skupin nikdy nezískala v Evropském parlamentu většinu - skupiny byly proto při prosazování nové legislativy nuceny spolupracovat. Zásadní roli hrály dvě nejsilnější frakce, kterými byla Evropská lidová strana (EPP) a Progresivní aliance socialistů a demokratů (S&D). Tyto dvě skupiny dominovaly Evropskému parlamentu po drtivou většinu volebních období – permanentně kontrolovaly kolem 50 až 70 procent mandátů.

Jaké je aktuální složení Evropského parlamentu?

V Evropském parlamentu v pětiletém období 2014-2019 zasedá celkem 751 europoslanců, které se rozdělují do celkem osmi politických skupin. Někteří poslanci jsou nezařazení. Nejsilnější politickou skupinou je Evropská lidová strana (221 křesel). Druhou nejsilněji zastoupenou skupinou je Progresivní aliance socialistů a demokratů (191 křesel). Třetí místo patří Evropským konzervativcům a reformistům (70 křesel) a čtvrtá je Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (67 křesel).

Evropský parlament: Jaké má pravomoci, jak nás ovlivňuje a co naopak nemůže? Čtěte zde>>>

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud