Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britské premiérce Mayové dochází dech. Náskok její strany před klíčovými volbami padá

Britské premiérce Mayové dochází dech. Náskok její strany před klíčovými volbami padá

Náskok konzervativců britské premiérky Theresy Mayové před opozičními labouristy se snížil z 20 procentních bodů z minulého týdne na 14 procentních bodů. Vyplynulo to z průzkumu výzkumného ústavu ICM, o němž dnes informovala agentura Reuters. Příčinou poklesu volebních preferencí vládní strany je patrně sporný bod volebního programu konzervativců, který se týká vyšších příspěvků seniorů na sociální péči. Předčasné volby v Británii se budou konat 8. června.

Konzervativce by podle ankety volilo 47 procent voličů, což je o jeden procentní bod méně než minulý týden. Naproti tomu podpora Labouristické strany vzrostla o pět procentních bodů na 33 procent. Průzkum se uskutečnil poté, co obě hlavní strany zveřejnily svůj volební program.

Konzervativci v něm mimo jiné slíbili omezení rostoucích výdajů na sociální péči. Strana navrhovala, aby staří lidé platili na sociální péči více než dosud. Volební preference strany se po zveřejnění programového prohlášení minulý čtvrtek propadly, i když různé ankety konzervativcům stále přisuzovaly vítězství.

Agentura Reuters tento bod programu nazvala "patrně největším přešlapem" Mayové v kampani. Premiérka dnes návrh mírnila s tím, že by byl pro příspěvky seniorů zaveden strop. Na otázky novinářů naznačující, že od svého plánu ustupuje, podle Reuters reagovala velmi podrážděně. "Nic se nezměnilo," řekla Mayová.

Proti plánu konzervativců protestovaly charitativní organizace a svazy důchodců a kritizovali ho labouristé i liberální demokraté. Panují obavy, že staří lidé budou muset prodat své domy, aby si mohli péči zaplatit. Mayová to dnes odmítla. "Zajistíme, že nikdo nebude muset prodat svůj dům, aby si zaplatil péči," řekla premiérka.

Předčasné volby si Mayová prosadila s argumentem, že vláda potřebuje mít co nejsilnější pozici v jednáních o odchodu země z Evropské unie.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1