Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britskou hvězdou dne je labourista Corbyn. Fanoušek Marxe, který si vyseděl volební úspěch

Britskou hvězdou dne je labourista Corbyn. Fanoušek Marxe, který si vyseděl volební úspěch

Na prostá čísla sice nejsou vítězem, přesto se britští labouristé a jejich lídr Jeremy Corbyn hlásí o moc. Jedno je totiž zjevné: britská premiérka Theresa Mayová vyšla z voleb, které sama vyvolala, jako poražená. Labouristé posbírali protestní hlasy, bodovali hodně mezi mladými a teď chtějí sestavit vlastní menšinový kabinet a Mayovou vyzývají k rezignaci. V čele tohoto úsilí je přirozeně Jeremy Corbyn, lídr labouristů.

Corbyn přichází krátce po volbách s jasným sdělením, které nedává prostor pochybám. Labouristé jsou podle něj připraveni „sloužit vlasti“. Výsledek své strany ve volbách označil za „neuvěřitelný“. „Lidé volili naději,“ dodal. I když konzervativci získali v nové sněmovně nejvíc křesel, ve skutečnosti podle Corbyna volby vyhráli právě labouristé. Jsou proto připraveni vytvořit menšinovou vládu.

Corbyn má za sebou bouřlivou minulost. Labouristé ho zvolili svým vůdcem po minulých volbách v září 2015. Ještě tři měsíce před volbou šéfa strany byl coby zastánce tvrdé linie naprostým outsiderem, nakonec ale zvítězil jasně, když mu hlas dalo téměř 60 procent hlasujících.

Po takzvaném brexitu vloni v červnu byl Corbyn obviňován z vlažné podpory setrvání země v EU před referendem. Čelil bezprecedentní vzpouře ve vlastní straně, když ho opustily dvě třetiny stínového kabinetu a nedůvěru mu vyslovily tři čtvrtiny jeho poslanců. Odstoupit ale odmítl, i když ho k tomu vyzval i odstupující premiér David Cameron.

Teď jeho možná role budí obavy kvůli dopadům na jednání o brexitu. On sám ujišťuje, že zemětřesení nehrozí. „Naše pozice je naprosto jasná, chceme brexit, ve kterém budou pracovní místa na prvním místě. Nejdůležitější proto je obchodní dohoda s Evropou,“ řekl Corbyn.

Obdivovatel Karla Marxe vzešel z revolučního prostředí, jeho rodiče se seznámili během demonstrací za ukončení občanské války ve Španělsku, narodil se jim 26. května 1949. Jeho otec byl elektrotechnik a matka Naomi učitelka matematiky.

Po absolvování střední školy psal pro noviny, působil v charitě a začal pracovat pro odbory. Od roku 1974 zasedal v zastupitelstvu jedné z městských částí Londýna. Od roku 1983 je poslancem britského parlamentu.

V dobách, kdy se jeho strana posunula k politickému středu, zůstal u svých levicových postojů. Označuje se za demokratického socialistu, je pro opětovné znárodnění zprivatizovaných britských železnic, energetických podniků a poštovních služeb. Je ostrým kritikem politiky rozpočtových škrtů. Vyslovoval se také pro zrušení školného na univerzitách a vytvořil by národní investiční banku, která by využívala veřejné fondy k investicím do infrastruktury a výstavby bytů. Je pro zvýšení vlivu odborů.

Corbyn je důrazný oponent britské účasti ve válce v Iráku. V roce 2003 prohlásil, že bývalý premiér Tony Blair by měl být souzen za válečné zločiny, pokud by vyšlo najevo, že porušil mezinárodní právo. Je taky stoupencem vystoupení Británie z NATO a jednostranného jaderného odzbrojení - ušetřené peníze za střely Trident by dal na rozvoj školství a zdravotnictví.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1