Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Corbyn je pro studenty vítězem voleb nehledě na výsledek. Lákal na slib, že zruší školné

Corbyn je pro studenty vítězem voleb nehledě na výsledek. Lákal na slib, že zruší školné

Sotva britské televize oznámily první odhady výsledků, měli studenti fakulty ekonomie a politologie londýnské univerzity LSE jasno o vítězi. Přestože labouristé Jeremyho Corbyna získali méně křesel než vládnoucí konzervativci, je právě levicový vůdce v očích mladých nejúspěšnějším politikem voleb. Premiérku Theresu Mayovou, která má mezi studenty výrazně menší sympatie, naopak považují za poraženou.

Na zprávu o zisku 314 křesel pro Mayovou a 266 pro Corbyna reagoval zaplněný přednáškový sál LSE bouřlivým potleskem. Nebyl však určen Mayové, ale lídrovi labouristů, kterému odhad přisoudil o 34 křesel více než měla jeho strana před květnovým rozpuštěním parlamentu.

"Je mnohem lidštější, to se mu vyplatilo. Lidi nechtějí Mayovou, která myslí jen na ekonomiku a studenti nebo důchodci ji nezajímají," řekla studentka Claire, která s hloučkem přátel zapíjela nečekaně vysoký zisk strany vyznávající rudou barvu červeným vínem.

Studenti mají k levicovému lídrovi pozitivní vztah nejen proto, že jsou tradičními voliči labouristů či liberálních demokratů, kteří si podle odhadu rovněž polepšili proti minulým volbám. Corbyn v kampani slíbil, že zruší či alespoň sníží školné, což mnoho z nich motivovalo jít k volbám.

"Těžko říct, jestli to prosadí, ale je vidět, že lidi tohle téma zajímá," myslí si další mladý návštěvník volebního večírku.

Mezi studenty je i velká část cizinců včetně těch ze zemí Evropské unie, kteří vnímají slabé vítězství Mayové smíšeně. Na jednu stranu mluví o tom, že lidé odmítli její volání po tvrdém brexitu, na druhou stranu se bojí toho, co bude, pokud bez silného mandátu žádnou dohodu s EU nevyjedná.

"Myslel jsem si, že po volbách budu o možnosti studovat nebo později pracovat v Británii vědět víc, ale teď nejsem o moc chytřejší," řekl jeden z přítomných polských studentů školy.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1