Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČSSD se odcizila lidem. Chci to změnit, říká Zaorálek. Koalici s Babišem nevylučuje

ČSSD se odcizila lidem. Chci to změnit, říká Zaorálek. Koalici s Babišem nevylučuje

Březnový výrok tehdejšího šéfa sociální demokracie Bohuslava Sobotky, že půjde do příští koalice s ANO jen v případě, že bude znovu premiérem, už neplatí. Nový lídr ČSSD Lubomír Zaorálek nechce zaujímat kategorická stanoviska. „Po volbách se bude rozhodovat o velmi důležitých věcech a mě by mrzelo, kdybychom u toho nebyli. Jde o to, jaké postavení bude mít Česko v Evropě a kam se bude EU vyvíjet,“ říká. Hodlá změnit dosavadní způsob komunikace s voliči, který podle něho působí obstarožně.

Představili jste program nazvaný Dobrá země pro život. Do roku 2022 slibujete zvýšit minimální mzdu na 16 tisíc korun, průměrnou na 40 tisíc. Polepšit si má 98 procent zaměstnanců, pro všechny chcete prosadit pětitýdenní dovolenou. Kde na to stát  a firmy vezmou peníze?

Je to komplexní věc, neznamená jen výdaje navíc. Různé skupiny lidí jsou různě zdaněné a my pro ně navrhujeme určité typy daňových úprav včetně zrušení superhrubé mzdy. Tyto úpravy by měly pomoci daně snížit. Obecně by se na veřejných službách měli podílet nejbohatší, ať už jednotlivci, nebo banky a holdingy. Nyní je to tak, že tyto služby financují hlavně střední vrstvy. To chceme změnit.

Jaká bude hranice měsíčního příjmu pro vyšší zdanění?

Není teď na místě vysvětlovat všechny metody, kterými sociální demokracie postupovala v daňové oblasti, ukazovat pásma a podobně. Podstatné je, že chceme snížit daně 98 procentům zaměstnanců. Daňová progrese bude mířit jen na dvě procenta těch nejbohatších.

Proč jste vycouvali ze záměru vyššího zdanění pro příjmové skupiny nad padesát tisíc měsíčně?

Pro mě to změna není, kritizoval jsem to od začátku. Bylo to nemotorně postavené, nešťastně prezentované. Chtěl jsem, aby v programu bylo napsáno, že 98 procentům zaměstnanců snížíme daně a zvýšíme příjmy. Teď jsem spokojen. Považuji také za podstatné, že chceme snížit daně nejen lidem, ale i malým a středním podnikům.

Celkové zdanění nemáme v úmyslu zvyšovat. Je jen potřeba zvýšit daně velkým právnickým osobám. To jsme marně prosazovali na jednáních s Andrejem Babišem, když vznikalo programové prohlášení současné vlády. Po volbách budeme hledat spojence, kteří by to podpořili.

Celý rozhovor si můžete přečíst na webu E15. 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1