Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Debakl SPD v německých volbách, v klíčovém hlasování propadla a jde do opozice

Debakl SPD v německých volbách, v klíčovém hlasování propadla a jde do opozice

Nedělní parlamentní volby v Německu skončily pro sociální demokracii debaklem. První odhady partaji přisuzují přibližně 20 % hlasů, což je sice druhý nejvyšší zisk po CDU kancléřky Merkelové, ale zároveň nejhorší výsledek v historii Spolkové republiky. SPD, která měla pod vedením Martina Schulze být hlavní konkurencí kancléřky, poděkovala za podporu a oznámila odchod do opozice. Padá tak fakticky šance, že by Německo pokračovalo pod taktovkou velké koalice, jako tomu bylo doposud.

SPD hledá po volbách novou roli, strana oznámila odchod do opozice. Její výsledek je zřejmě historicky nejhorší, jaký strana pamatuje. Přesto chce sociální demokracie hrát v německé politice aktivní roli. „Respekt vůči všem, o to budeme v dalším volebním období usilovat,“ řekl Schulz na tiskovce po zveřejnění prvních výsledků.

„Poprvé budeme mít tak silnou frakci krajní pravice,“ konstatoval Schulz na adresu AfD, která se poprvé dostala do parlamentu a rovněž bude mít opoziční roli. Zmínil, že hlavním úkolem SPD zůstává postarat se o sociální soudržnost v zemi. Narážel tak na zlepšení soužití Němců s uprchlíky a na jejich integraci.

Hlavní opoziční silou tak má paradoxně být strana, která v kampani pohořela, protože je příliš stejná jako CDU kancléřky Merkelové. Martin Schulz utrpěl kvůli zkušenosti Němců s velkou koalicí, ve které sociální demokraté s těmi křesťanskými působili. Na druhou stranu, Němci alespoň vědí, co od opoziční SPD čekat a čeho se nedočkají.

Sledujte aktuální dění online ZDE.

720p 360p
Martin Schulz

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link