Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dělal pro Rothschildy a zažil příběh jako z červené knihovny. Kdo je Emmanuel Macron?

Do 2. kola francouzských voleb je sice ještě daleko a na soudy je zatím příliš brzy, do Elysejského paláce by se však za dva týdny mohl dostat 39letý Emmanuel Macron, který je označován za centristu a někdy také za energického „rebela“. Do ohlášení jeho kandidatury na post prezidenta o něm v Evropě slyšel jen málokdo, ještě před prvním kolem francouzských prezidentských voleb se však jeho tvář dostala na titulní strany většiny evropských médií. Lidé se o možném budoucím prezidentovi Francie chtějí dozvědět víc. Jeho příběh je poutavý také díky manželství s 64letou Brigitte Trogneuxovou, kterou poznal jako učitelku francouzštiny v pouhých 15 letech.

Do Elysejského paláce by se za dva týdny mohl dostat nejmladší prezident v historii Francie. Pokud by se tak stalo, příběh je o to zajímavější, že by zde po jeho boku mohla stát o 25 let starší Brigitte Trogneuxová – jeho bývalá učitelka, kterou poprvé viděl v 15 letech.

Jejich vztah byl trnem v oku hlavně Macronovým rodičům, kteří chtěli, aby se vdaná matka tří dětí držela od mladého Emmanuela zpátky, dokud mu nebude 18. Že by si ji chtěl vzít, jí ale poprvé řekl už v pouhých 17 letech. Po rozvodu Trogneuxové se tak skutečně stalo. Své „ano“ si řekli v roce 2007.

Příběh jako vystřižený z červené knihovny doprovázel Emmanuela Macrona během celé předvolební kampaně, která včera vyvrcholila v první klíčový úspěch. Po prvním kole prezidentského klání, které s 23,7 procenty hlasů vyhrál, je Macron na slibné cestě dostat se do Elysejského paláce. Rozhodnuto bude až 7. května, už dnes ale většina odborníků vsází na to, že do křesla v Elysejském paláci usedne právě on. Kdo je tento vždy upravený mladý politik a co od něj čekat?

Jako investiční bankéř pracoval pro banku Rothschild & Cie. Do povědomí se dostal jako ministr hospodářství. Vládní křeslo opustil loni v srpnu, aby se mohl věnovat svému hnutí Vpřed! (En Marche!) a pustit se do boje o post prezidenta naplno.

Macron se prezentuje jako centrista, který dokáže voličům nabídnout alternativu k dosavadní politické elitě. „Macron je rebel a největší politický novátor, kterého Francie po druhé světové válce měla,“ řekl před nedávnem redakci analytik Asociace pro mezinárodní otázky Filip Chráska. „Stojí mimo tradiční francouzské politické strany a pro řadu voličů dnes představuje jedinou alternativu k zajetým pořádkům.“

Podle politologa z Masarykovy univerzity Michala Pinka se však Macron spíš blíží populismu, který voličům slíbí, co jim na očích vidí, a je velkou neznámou, zda se mu podaří velké plány naplnit. „Toho se obávám, že je pan Macron sice krásný marketingový produkt, který se celé řadě lidí líbí, ale nikdo už moc nepřemýšlí nad tím, že pro jeho plány, které slibuje, potřebuje většinu na půdě Národního shromáždění a partnery, se kterými to bude schopen vyjednat a prosadit,“ myslí si Pink.

Macron, který chodí na veřejnost vždy v elegantním obleku, láká mladé voliče a je splněným snem také pro bruselské elity. Převládá u něj totiž proevropské cítění a rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie a kritizuje. Podporu demokracie vidí hlavně v povzbuzení růstu středních vrstev, chce zvýšit úroveň školství a snížit současnou desetiprocentní nezaměstnanost na sedm procent.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744