Evropa napjatě sleduje volební průvan v Německu. S gratulací radikálům přispěchala Le Penová | info.cz

Články odjinud

Evropa napjatě sleduje volební průvan v Německu. S gratulací radikálům přispěchala Le Penová

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani pogratuloval německé kancléřce Angele Merkelové k vítězství její CDU/CSU v parlamentních volbách. Německo podle něj zůstává spojené s evropskou myšlenkou. „Nyní musíme Evropu společně reformovat,“ uvedl.

Zahraniční státníci si v reakcích všímají úspěchu krajně pravicové AfD, která bude třetí nejsilnější, ačkoli skončí v opozici. Úspěch této strany je podle francouzské nacionalistické europoslankyně a neúspěšné prezidentské kandidátky Národní fronty (FN) Marine Le Penové novým symbolem probouzení se evropských národů. Výsledek AfD označila politička za historický.

Mezi prvními politiky, kteří na výsledek německého hlasování reagovali, byl také šéf liberální frakce ALDE v europarlamentu Guy Verhofstadt, který vyzdvihl úspěch německých liberálů z FDP. Ti se se ziskem 10,5 procenta hlasů po čtyřech letech do Spolkového sněmu vrací.

První reakce ve štábu CDU autor: Radka Zítková/INFO.CZ

„Doufám, že Merkelová sestaví proevropskou vládu a bude nyní prosazovat reformy, které EU nutně potřebuje,“ podotkl Verhofstadt na twitteru. Také lucemburský premiér Xavier Bettel připomněl úspěch FDP s tím, že liberální hodnoty a přesvědčení sílí, což je pro Evropu dobré.

Jeho nizozemský kolega Mark Rutte pogratuloval na twitteru Merkelové s tím, že se těší na další spolupráci. Svou gratulaci německé kancléřce na sociální síti už zveřejnila například také litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud