Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Exkluzivně: Uprchlická krize nám uškodila, přiznávají v CDU. Vítězství zastiňují obavy z AfD

Exkluzivně: Uprchlická krize nám uškodila, přiznávají v CDU. Vítězství zastiňují obavy z AfD

Je 49 minut po uzavření volebních místností. Na obří obrazovce v centrále CDU v srdci Berlína se objevuje Angela Merkelová. Prochází směrem k pódiu a dav několika desítek mladých lidí oděných v barvách strany a s cedulkami „Angela Merkel“ na pozadí německé vlajky začíná nadšeně skandovat: Angie, Angie, Angie. Jásot a potlesk trvá asi minutu, utišuje ho sama vítězka voleb, která už má jisté, že v čele kancléřství vyrovná rekord svých předchůdců Helmuta Kohla a Konrada Adenauera.

V typickém kalhotovém kostýmku šedomodré barvy se nejdřív jen tiše dívá do davu. Čeká a tváří se, jako že první slova pečlivě zvažuje. To, že je to hořkosladké vítězství si jistě uvědomuje, přesto se to snaží nedat najevo. „Dostali jsme se do pozice, do které jsme se chtěli dostat. Je na nás, abychom utvořili vládu, proti nám žádná vláda nemůže vzniknout,“ prohlašuje na začátku projevu.

Ke svému problému, který je větší, než většina Německa čekala, se pak ale dostává velmi rychle. „Budeme muset vyhrát zpátky hlasy, které získala AfD a to tím, že vyřešíme jejich problémy, budeme adresovat jejich starosti a místy i jejich obavy, ale získáme je zpátky i dobrou politikou.“

Při jakékoliv zmínce Alternativy pro Německo, krajně pravicové strany, která se tvrdě vymezuje proti migrantům, rozjásaný dav ztuhne. První ledová sprcha přišla hned s úderem 18. hodiny. V momentě, kdy se na obrazovce objevily první prognózy, scéna před tehdy ještě prázdným pódiem se rázem proměnila. Publikum najednou připomínalo spíše rockové fanoušky. Burácelo nad čísly CDU, o něco méně nad SPD, a znovu silně nad liberálními FPD, historicky prvním partnerem ve vládě Merkelové. Ale v okamžiku, kdy před ním naskočilo 13 procent pro AfD, přeplněné sídlo křesťanských demokratů ztichlo. Absolutně. Někteří zůstali stát s pusou dokořán, jiní jen nevěřícně sledovali obří obrazovku.

360p
Angela Merkelová přichází na pódium po oznámení výsledků

„Nemůžu se s tím srovnat,“ říká mi David R. s potřesením hlavy. Je jedním z mladých členů CDU, kteří stáli pod pódiem. Podobně reagují další: „Na AfD se neptejte, dělá se mi z toho špatně, ale musíme se s tím naučit žít,“ říká mi jeho kolega a rovnou odchází směrem k občerstvení.

„Moje největší obavy ohledně AfD? Mají úplně jiné názory, než mám já, jsou to názory, se kterými silně nesouhlasím. Mají ve své straně lidi, kteří jsou silně problematičtí, jsou rasističtí k uprchlíkům. Bojím se, co v parlamentu udělají, nikdo neví, co to bude, protože ohledně řady věci jsou nevyzpytatelní,“ říká mi další z příznivců Merkelové, dívka jménem Suzanne.

David se snaží tvářit optimisticky, vítězně, ale příliš mu to nejde. „Čekal jsem větší úspěch CDU, to přiznám, ale není to tak daleko od průzkumů, není to tak špatné.“ Při pohledu na předchozí výkony Angely Merkelové ale docela ano. Je to její nejhorší výsledek za 12 let, pokles popularity, který přišel kvůli uprchlické krizi, úplně nezmizel. Naopak, je teď hmatatelný, spočítatelný a pojmenovaný. Jmenuje se právě Alternativa pro Německo – strana poskočila ve volbách téměř o shodný počet procent, který CDU-CSU ztratila.

„Myslím, že velká koalice příchod uprchlíků špatně vysvětlovala, v tom se udělaly chyby. SPD vše negativní sváděla na CDU a to nepomáhalo, to asi vše naopak zhoršilo, i proto jsem rád, že tahle spolupráce končí,“ říká David. „Lidem musíme ukázat, že se systém nezhroutil, že ten největší zmatek a chaos spojený s migrační krizí máme za sebou. Tenkrát to všechny zaskočilo, včetně politiků z CDU, teď už víme, jak na to, a zvládáme to,“ říká Suzanne, která o kancléřce zásadně mluví jako o Mutti. „Ztratila Mutti hlasy kvůli uprchlické krizi?“ ptám se jí. „Ano, ale udělala správný krok,“ tvrdí přesvědčeně.

720p 360p

Z rozbratření se s SPD tu smutní nejsou. Když Martin Schulz oznámil, že dnešním večerem spolupráce s CDU/CSU skončila, moc emocí to nevyvolalo. S variantou takzvané jamajské koalice, tedy vlády s FDP a Zelenými tu víceméně počítali od začátku večera. „Nevím, co čekat od Zelených, to mě trochu znervózňuje, ale vnímám to jako lepší variantu v boji proti AfD,“ říká David. „Určitě jsem zvědavá, co tato kombinace může přinést, všichni jsme zvědaví, můžou to být hodně zajímavé věci,“ říká optimisticky Suzanne.

Suzanne věří, že i SPD prospěje být v opozici. „Volby od voleb ztrácela, nevypadalo to, že by jí další velká koalice v budoucnu přidala na popularitě, tohle je pro ni šance, jak znovu oslovit voliče a pro novou vládu v čele s CDU šance, jak přinést do politiky svěží vítr,“ dodává.

Na onen čerstvý a zatím docela neznámý vítr v podobě Zelených, které si dlouho po boku CDU nikdo neuměl kvůli jejich rozdílným ekologickým postojům představit, si ale budeme muset ještě počkat. Angela Merkelová ve svém projevu naznačila, že není kam spěchat a jednání tak úplně rychlá být nemusí. Dostála své vyhlášené vyčkávací taktice a ukázala, že se ani po 12 letech v čele Německa nemění.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1