Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Expert pro INFO.CZ: Mayová je poražená. Je velká šance, že budou další volby

Expert pro INFO.CZ: Mayová je poražená. Je velká šance, že budou další volby

Britská premiérka Theresa Mayová utrpěla porážku v předčasných volbách, které sama vypsala s cílem posílit svoji pozici. Překvapivý výsledek uvrhnul do nejistoty nejen ostrovní království, ale i zbytek Evropské unie, protože má zásadní dopady na jednání o brexitu. Podle politologa Lubomíra Kopečka, kterého INFO.CZ oslovilo, může výsledek čtvrtečních voleb vyústit v opětovné vypsání předčasných voleb. „Šance na další předčasné volby je v této konstelaci vysoká. Nebylo by to poprvé, třeba v roce 1974 po podobně problematickém výsledku voleb se stejný rok konaly volby nové,“ říká v rozhovoru.

Mayová sice vypsala předčasné volby s tím, aby získala více než dosavadních 330 mandátů, nakonec ale konzervativci většinu v dolní komoře po volbách ztratili. Podle Kopečka tak výsledek voleb vyznívá jako jejich porážka, i když formálně získali nejvíc mandátů. „Sázka předsedkyně konzervativců Terezy Mayové, že vyvoláním předčasných voleb posílí svůj mandát, nevyšla,“ glosuje neúspěšnou strategii politolog.

Kopeček se domnívá, že Mayovou do určité míry poškodily mimo jiné teroristické útoky či debata kolem toho, že před lety jako ministryně vnitra prosadila snížení stavu policistů. Příčin propadů konzervativců podle něj ale bude více. A jaké budou dopady volebních výsledků? „Výsledek Mayovou může ohrozit jednak z hlediska vnitrostranického: poražený lídr má vždycky otřesené postavení. Je otázka, zda ji nenahradí v čele strany někdo jiný,“ míní Kopeček. Ostatně tlak na rezignaci předsedkyně konzervativců podle agenturních zpráv sílí, Mayová již také avizovala na páteční dopoledne projev, ve kterém se k důsledkům voleb vyjádří.

„Další velký problém je, jak vládnout dál. Možný a pravděpodobný je jednobarevný menšinový kabinet konzervativců, který by mohl přežívat díky ad hoc dohodám o zákonech s některými opozičními stranami,“ odhaduje politolog v rozhovoru pro INFO.CZ. Podle některých ohlasů se ale může o sestavení menšinového kabinetu pokusit lídr Labouristů Jeremy Corbyn. „Je ale jasné, že je to s ohledem k vyjednávání o Brexitu špatná varianta, protože takový kabinet bude mít slabý mandát a cokoliv dojedná, bude pod velkou hrozbou, že to v dolní sněmovně neprojde,“ připomíná ale Kopeček

Za další možnou vládní varianta Kopeček označuje nějakou formu koaliční vlády konzervativců s někým dalším. „Nicméně vytváření takového kabinetu při tomto výsledku voleb je těžko představitelné, i když ne úplně vyloučené. Spojenectví konzervativců s ulsterskými unionisty, kteří jsou jim politicky nejblíže, nemá jasnou většinu. Koalice konzervativců s labouristy nebo konzervativců se Skotskou národní stranou, která by obě výraznou většinu měly, je vzhledem k velkým programovým rozdílům jen teoretická možnost, která asi ani nebude reálně zvažovaná,“ říká Kopeček s tím, že v úvahu připadá ještě koalice konzervativců s liberálními demokraty. „Ale tam je těžko překonatelný rozdíl právě ve vztahu k Brexitu.“

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1