Francie je Macronova. Jeho hnutí drtivě vyhrálo parlamentní volby | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Francie je Macronova. Jeho hnutí drtivě vyhrálo parlamentní volby

Francie je Macronova. Jeho hnutí drtivě vyhrálo parlamentní volby

Centristické hnutí Francie v pohybu (REM) prezidenta Emmanuela Macrona jasně vyhrálo dnešní druhé kolo parlamentních voleb. Podle odhadů výsledků, které provedly francouzské průzkumné agentury, má dostat absolutní většinu více než 355 mandátů v Národním shromáždění o 577 křeslech. Macron tak bude dominovat francouzské politice.

Macronovo suverénní vítězství se očekávalo. Podařilo se se svým hnutím zopakovat jednoznačný úspěch z prezidentských voleb a dosáhnout na abolutní většinu. Na druhém místě mají podle agentury Ipsos skončit pravicoví Republikáni se 155 poslanci, třetí socialisté a jejich spojenci s 49 zákonodárci. Radikální levice zastoupená Nepodrobenou Francií a komunisty má obdržet asi 30 mandátů, nacionalistická pravice - Národní fronta - osm křesel. Další malé strany a nezávislí kandidáti obsadí podle všeho deset míst.

Francouzský premiér Edouard Philippe v první reakci na volební vítězství hnutí Republika v pohybu (REM) prezidenta Emmanuela Macrona prohlásil, že Francouzi "dali jasnou většinu prezidentovi a vládě". Podle něho dali voliči přednost "naději před hněvem a důvěře před ústupem".

"Před rokem by si nikdo nedokázal představit takovou politickou proměnu," prohlásil podle webu deníku Le Monde premiér, který pochází původně z tábora nyní opozičních Republikánů. Vláda podle něho volební výsledky vyhodnocuje "jako požadavek na úspěch". Kabinet prý v nadcházejících měsících bude realizovat svůj program s "velkou pokorou", ale zároveň s "naprostým odhodláním".

Mluvčí vlády Christophe Castaner předtím řekl, že dnešní výrazné vítězství v parlamentních volbách zavazuje a představuje pro kabinet zodpovědnost. 

Volby provázela rekordně nízká účast. neměla podle zpřesňujících se údajů ani 44 procent. Jde o rekord za posledních skoro 60 let, kdy funguje ve Francii poloprezidentský systém vládnutí známý pod názvem pátá republika. Důvodem nižší účasti oproti prvnímu kolu mohlo být přesvědčení lidí, že Macron má vítězství zcela jisté.

Právě fakt, že Macron byl silně favorizovaný, mnoho lidí odradil. Řada voličů měla pocit, že nemají jinou volbu a kritici namítali, že se koncentruje až příliš velká moc do rukou jednoho politika, respektive jednoho hnutí, přičemž padá zavedený politický systém a mizí funkční opozice k vládnoucí síle. Volby v každém případě radikálně přepsaly francouzskou politickou mapu.

"Pro Francii je převaha jedné strany nebo hnutí naprostá novinka. Určitě se tu otevře prostor pro Macronovo hnutí, které budou chtít využít pro změny v pracovním a sociálním zákonodárství. Macron také už nyní ovlivňuje celkovou atmosféru ve společnosti. Spíše ale pozitivním směrem, protože Macronovi se povedlo vyvolat v podstatné části francouzské společnosti nadšení nebo chcete-li dobrou náladu a víru ve francouzský potenciál," uvedla dříve pro INFO.CZ politoložka z Univerzity Karlovy Eliška Tomalová. Podle ní je také příhodné nepodceňovat senátní volby, které budou v září.

Tomalová zdůraznila, že volební úspěch je pro Macrona teprve začátek a i přes jasnou převahu ho čeká klíčový úkol proniknout až na komunální úroveň. "Politické strany vycházejí z komunální reality a postupují postupně nahoru. Macron to má naprosto obráceně. Pokud se mu nepodaří dostat se i na tu nižší úroveň, tak se mu sjednocení Francie nepovede," dodala politoložka.


 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.