Články odjinud

Gerloch: Musíme odlišit vlastenectví a nacionalismus, bez Čechů by Česko neexistovalo

Gerloch: Musíme odlišit vlastenectví a nacionalismus, bez Čechů by Česko neexistovalo

Ústavní právník a prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch vyvolal bouři, když navrhl, aby se do Ústavy ČR včlenila pasáž, že Česká republika je vlastí Čechů. Nyní říká, že negativní reakce jej překvapili. Upozorňuje, že nedokážeme odlišit vlastenectví a nacionalismus, což je chyba. Zda celý problém stejně vnímají i voliči, se sám přesvědčí už v prvním kole senátních voleb. Kandiduje na Praze 4. 

V podstatě celou profesní kariéru se věnujete ústavnímu právu. V poslední době se často hovoří o tom, že politici se chovají protiústavně, zejména pak prezident Zeman? Stal se z Ústavy ČR skutečně bezcenný cár papíru?

To si nemyslím. Ústava v některých případech stanoví konkrétní podmínky, lhůty atd. V jiných případech však ústavní úprava není takto striktní. Např. ve známém sporu o jmenování, resp. nejmenování ministra zahraničních věcí Ústava stanoví, že prezident republiky jmenuje předsedu vlády a na jeho návrh ostatní členy vlády a pověřuje je řízením jednotlivých ministerstev. Je tedy jasné, že nemůže jmenovat nikoho členem vlády bez návrhu předsedy vlády, z textu však jednoznačně neplyne, že by musel každému návrhu předsedy vlády vyhovět. Pokud by tak tomu mělo být, příslušný čl. 62 by vyžadoval zpřesnění v tom smyslu, že prezident republiky návrhu předsedy vlády musí vyhovět. Současná úprava umožňuje i odmítnutí návrhu. Jde o důvody, proč se tak stane a zda je předseda vlády, který dle Ústavy vládu sestavuje, bude takový postup akceptovat. Prezident republiky je jedním z ústavních orgánů, jehož pravomoc musí být respektována, možné oslabení jeho pravomoci vyžaduje ústavní změnu. Obdobně se již delší dobu hovoří o tom, že není na místě, že samostatně jmenuje guvernéra, viceguvernéry a další členy Bankovní rady. Opět toto plyne z Ústavy, není to svévole, pokud bychom chtěli tuto pravomoc omezit je nezbytná změna Ústavy kvalifikovanou většinou poslanců a senátorů, atd.

Pokud politici vykládají Ústavu velmi volně, není čas jí aktualizovat?

Je třeba odlišit případy dezinterpretace jednoznačného textu Ústavy od případů, kdy text takto jednoznačný není. Kupříkladu Ústava jednoznačně stanoví, že pro přehlasování veta prezidenta republiky nebo Senátu v legislativním procesu je třeba nejméně nadpoloviční většina všech poslanců. V tomto a obdobných případech není žádný prostor pro uvážení. Jindy Ústava takový prostor dává /viz. otázka č. 1/. Je otázkou, zda je na místě vše upravit zcela jednoznačně, protože ústavní normy mají počítat s různými situacemi a právě taková jednoznačná úprava by se mohla v konkrétní politické a společenské situaci ukázat jako příliš omezující.

Ostatně vy sám jste navrhl, aby se v Ústavě objevila proklamace, že Česko je vlastí Čechů. Sklidil jste za to i kritiku. Kdy se stalo, že pojem vlastenectví má negativní konotace?

Samotného mne to překvapilo, myslel jsem si, že jde o samozřejmost. Je jasné, že Česká republika by neexistovala, kdyby neexistoval český národ. Je přitom třeba odlišit vlastenectví a nacionalismus. Vlastenectví je založeno na kladném vztahu k vlastnímu národu, jeho historii, kultuře, jazyku, při uznání respektu k jiným národům a nutnosti vzájemné spolupráce národů v Evropě i ve světě. Nacionalismus naproti tomu zdůrazňuje specifickou roli jednoho národa a jeho nadřazenost nad jinými národy. To samozřejmě nemám na mysli, avšak myslím si, že budoucnost Evropy a celého světa je možná jen ve spolupráci všech národů, tak jak to vyjadřuje název v roce 1945 vytvořené Organizace spojených národů.

Máte obecně pocit, že v integrované Evropě hrozí rozmělnění národních identit?

Právě jde o to, že by to měla být skutečná jednota v rozmanitosti, tak jak zní základní heslo Evropské unie. Tedy jednota rozdílných národů, národních států, které spolupracují na principech subordinace a proporcionality, tj. společně řeší jen ty otázky, které lze efektivněji zvládnout na nadnárodní úrovni, než na úrovni jednotlivých států či regionů. Nadměrná byrokratická centralizace může být stejnou hrozbou pro myšlenku jednotné Evropy jako jednostranné nacionalistické tendence.

Vaše kandidaturu trochu působí, že vám s politiky dochází trpělivost. Je to ten hlavní důvod, který vás přivedl úvahám o vstupu do politiky?

Hlavní otázkou je, zda s politiky mají trpělivost občané. Politické strany mají reprezentovat zájmy občanů a je otázkou nakolik tuto roli naplňují. Dvoukomorový systém našeho Parlamentu navíc počítá s tím, že Poslanecká sněmovna je stranická, založena více na konkurenci politických zájmů, reprezentovaných různými politickými stranami a hnutími, zatímco Senát, kam kandiduji, je určitou komorou reflexe, založen spíše na kooperaci osobností, které nejsou tak stranicky vyhraněné.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818