Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

INFO.CZ exkluzivně: „Je to obrovská úleva!“ Macronovi příznivci oslavují jeho vítězství

INFO.CZ exkluzivně: „Je to obrovská úleva!“ Macronovi příznivci oslavují jeho vítězství

Na obrazovce hned vedle jednoho ze symbolů Paříže – skleněné pyramidy na nádvoří Louvru – odbije několik posledních vteřin a pak už se ukazuje výsledek. Novým prezidentem jedné z nejvýznamnějších evropských zemí bude Emmanuel Macron. Bývalý ministr hospodářství se tak ve svých 39 letech stává nejmladším prezidentem francouzské páté republiky. Davy shromážděné pod pódiem propukají v jásot a mávají francouzskými vlajkami. Občas mezi nimi na oslavu proevropského kandidáta probleskne i vlajka EU. Macron získal podle prvních odhadů podporu více než 65 procent voličů. Jeho stoupenci s ním přišli slavit velkou výhru.

„Spadl mi kámen ze srdce. Jsem velmi šťastná,“ říká mi se slzami v očích šedesátnice. „Opravdu jsem se bála o republiku. Tohle je skvělý výsledek,“ jásá žena s prošedivělými vlasy a barevným šátkem kolem krku. Kolem ní skandují lidé „Macron, Macron“.

Sešli se tu mladí studenti, střední generace i senioři. Velkou část davu tvoří potomci migrantů. Mnozí z nich žijí ve Francii už po dlouhé roky. O to víc se jich osobně dotýkaly výroky proti imigrantům, které během kampaně Marine Le Penové často zaznívaly.

1080p 720p 480p 360p 240p
Příznivci E. Macrona oslavují jeho vítězství

„Je to velká úleva, že nevyhrála. Bylo by strašné mít takovou prezidentku,“ říká mi mladík. „Ale stejně je hrozné, že Le Penová získala přes třicet procent,“ dodává. Shrnuje tak pocit části Francouzů, které překvapilo, že postup kandidátky krajní pravice do druhého kola nevyvolal zdaleka tolik pozdvižení jako před dvanácti lety úspěch jejího otce Jeana-Marieho.

Jen o kousek dál oslavuje Macronovo vítězství tmavovlasý mladík oblečený ve žlutém triku s názvem Macronovy strany En Marche a sloganem „Šance pro všechny“. Právě tak by se dala shrnout naděje, kterou mladý vítěz v některých Francouzích vyvolává.

Otázkou teď je, zda se mu opravdu podaří spojit rozdělenou Francii. V některých regionech je situace – například co se týče zaměstnání – natolik bezútěšná, že jasně vehnala voliče do náruče krajní pravice. „Ano, opravdu věřím, že to dokáže. Dosáhl skvělého výsledku,“ říká mi ale přesvědčeně další mladík.

Z pódia začíná hrát hudba. Někteří lidé z davu se dávají do nesmělého tance. Nad hlavami se jim třepotají francouzské vlajky. Všichni teď netrpělivě čekají na chvíli, kdy před ně předstoupí jejich favorit a nová hlava země galského kohouta.

1080p 720p 480p 360p 240p
Příznivci E. Macrona oslavují jeho vítězství

Louvre si zvolil záměrně. Nevystoupí na Trocaderu, aby se nepřihlásil k odkazu pravicového Nicolase Sarkozyho. Náměstí Republika by zas působilo příliš levicově. Louvre má být symbolem neutrality.

Davy lidí na prostranství ale vítěz voleb ještě nějakou chvíli napínal. Vystoupil až před 23. hodinou. V projevu – již druhém po zvolení – působil uvolněnější než krátce po zvolení a lidi povzbuzoval. Slíbil, že spojí rozdělenou Francii a bude se snažit oslovit i voliče Marine Le Penové. Chce dosáhnout toho, aby příště extremisty nemuseli volit. Slíbil posílit hospodářství, bezpečnost i jednotu země. Potvrdil, že chce být proevropský. Obrovské úkoly, jak sám konstatoval, chce začít naplňovat už zítra.

1080p 720p 480p 360p 240p
Příznivci E. Macrona oslavují jeho vítězství
1080p 720p 480p 360p 240p
Příznivci E. Macrona oslavují jeho vítězství

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1