Její otec pomohl Putinovi na vrchol. Teď chce šéfa Kremlu sesadit a stát se prezidentkou | info.cz

Články odjinud

Její otec pomohl Putinovi na vrchol. Teď chce šéfa Kremlu sesadit a stát se prezidentkou

Novinářka, dcera vlivných rodičů a hvězda sociálních sítí – to je Xenija Sobčaková, která se chce v Rusku zapojit do boje o prezidentské křeslo. Její šance pravděpodobně nejsou příliš vysoké, někteří ale mluví o tom, že Sobčaková to dělá i kvůli dalšímu zviditelnění. V kampani se zaměřila na problematiku nerovnosti pohlaví i tabuizovaná témata jako Krym a vliv ortodoxní církve.

Sobčaková zahájila svoji kampaň vně Moskvy tento týden v městě Rostov na Donu na jihu Ruska. Celkem plánuje podobných návštěv až 50. Skutečně se registrovat do boje o prezidentský post ale možná stejně nezvládne. V Rusku je totiž nutné nasbírat 300 tisíc podpisů občanů společně s jejich osobními údaji. To je bez pomoci úřadů dle listu New York Times (NYT) takřka nemožné. Protikandidáty si tak Vladimir Putin „vybírá“ spíše sám.

36letá novinářka se poprvé začala výrazněji politicky angažovat po volbách 2012, kdy se účastnila protestů, které hlasování označovaly za zmanipulované. Později se stala televizní hvězdou a influencerkou, která má na instagramu 5,4 milionu sledujících. Její otec je bývalým starostou Petrohradu a býval také mentorem Vladimira Putina, kterého fakticky dostal do politiky.

Sobčaková na svých účtech na sociálních sítích propaguje designéry, návrháře i prodejce aut a lifestylové značky. Díky spolupráci má tak zřejmě zajímavý příjem i množství módních věcí. „Ano, miluji dobré oblečení a boty, ale zasloužila jsem si to,“ vysvětlila Sobčaková. Na rozdíl od dalšího prezidentského kandidáta Alexeje Navalného cestuje pouze první třídou. Na jedno setkání s občany přišla podle NYT o hodinu pozdě, protože se stavila u kadeřníka.

Právě Navalnyj se může zdát jejím největším soupeřem. Oba se totiž s podobným programem snaží oslovit voliče opozice. Sobčaková se ale brání, že její styl je jiný. „Pokud používáte radikální slogany, jen lidi více naštvete,“ obula se Sobčaková do Navalného, který pořádá protestní akce, na kterých často demonstranty zatýká policie. „Revoluce v Rusku bývají ještě horší než špatný car,“ dodala.

Sobčaková je první ženou po 13 letech, která oznámila záměr stát se prezidentkou. Ve svém programu akcentuje především rovnost pohlaví a upozorňuje na rozdílné mzdy mužů a žen, které se v Rusku liší až o 30 %. Zároveň ale prolomila dlouholeté tabu, když veřejně diskutovala o tom, kolik Rusko stojí anexe Krymu, jak velký a negativní vliv má ortodoxní církev na politiku nebo co dělat se zkorumpovanými soudy, vládním monopolem na zpravodajství a o existenci politických vězňů.

Přestože chce do kampaně zřejmě věnovat poměrně dost energie, zná Sobčaková své šance. „Samozřejmě, že chci být prezidentkou. V systému, který vytvořil sám Putin, může ale vyhrát pouze Putin. Jsem realistická ohledně toho, kdo se stane prezidentem,“ dodává kandidátka.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud