Volby 2018 | Agónie ČSSD: Strana je rozhádaná a nemá lídry. Kdo hraje o život a kdo větří novou šanci? | info.cz

Články odjinud

Agónie ČSSD: Strana je rozhádaná a nemá lídry. Kdo hraje o život a kdo větří novou šanci?

Pro tradiční levicové strany dopadly komunální volby neslavně. Debaklem jsou výsledky komunistů i ČSSD, u které to vře především. A schyluje se k personálním změnám. 

Navzdory volání špiček sociální demokracie po jednotě zmítají stranou spory. A slábne přesvědčení, že vláda s ANO odklepnutá vnitrostranickým referendem přinese politické body. K už tradičním kritikům vedení strany, jako je bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek, který stojí v čele platformy Zachraňme ČSSD, se přidávají další.

Na volební propadák ostře reagovali například plzeňský hejtman Josef Bernard, který byl proti vstupu do koalice s hnutím Andreje Babiše, nebo exšéf socialistických poslanců Roman Sklenák. Oba se dosud drželi v pozadí. Bernarda zasáhla ztráta postu plzeňského primátora, socialisté získali ve čtvrtém největším českém městě pouhá tři křesla v zastupitelstvu.

Kritika naopak nepřekvapila od místopředsedy ČSSD je rozhádaná a nemá lídry strany Jaroslava Foldyny, který zvažuje složení funkce. „Z různých vyjádření je zřejmé, že se někteří politici ČSSD snaží vedení oslabit, nicméně předseda Jan Hamáček svoji pozici bezpochyby udrží,“ míní politolog Petr Jüptner z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Kdo a jak chce stranu vést z krize? Pokračování článku na E15 >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud