Volby 2018 | Analýza: Komunální volby mohou mít vliv na veřejné finance | info.cz

Články odjinud

Analýza: Komunální volby mohou mít vliv na veřejné finance

Nadcházející komunální volby mohou mít na rozdíl od předchozích vliv na další vývoj veřejných financí. Obce totiž v poslední době vytvářely přebytky hospodaření, což se promítlo i do celkového stavu veřejných financí ČR. Přes obce ovšem nyní proudí významná část nově čerpaných peněz z fondů EU, což může jejich výdaje ovlivnit. Vyplývá to z analýzy zveřejněné Komerční bankou.

Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu byl loni přebytek veřejných financí 1,55 procenta hrubého domácího produktu, tedy 78,2 miliardy korun. Samotný státní rozpočet přitom loni skončil se schodkem 6,2 miliardy korun.

"Zejména komunální volby začínají být zajímavé z hlediska veřejných rozpočtů. Municipality totiž v posledních letech vytvářely značné přebytky, které velkou měrou přispěly ke kladnému výsledku celkových veřejných financí," uvedla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová. Důvodem podle ní bylo zvýšení výběru DPH a konec předchozího programového období unijních fondů. "Sice vedl ke snížení investičních transferů místním samosprávám, ještě silněji se však projevil pokles výdajů související s ukončením projektů - výsledkem jsou přebytky hospodaření," uvedla.

V srpnu ale podle Steckerové vzrostly investice spolufinancované z fondů EU o 86,9 procenta. V samotném Integrovaném regionálním operačním programu, jehož objem je 113 miliard na roky 2015 až 2020, bylo podle srpnových dat již na konkrétní projekty vyčleněno 63,5 procenta. Zároveň ale Steckerová upozornila, že pouze desetina se již uskutečnila a byla proplacena. "Proto čekáme, že již v nejbližší době bude investováno zhruba 60 miliard korun skrze místní samosprávy. Nadcházející komunální volby jsou tedy z pohledu alokace rozpočtových výdajů zajímavější než kdy dříve," dodala.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud