Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Analýza: Komunální volby mohou mít vliv na veřejné finance

Analýza: Komunální volby mohou mít vliv na veřejné finance

Nadcházející komunální volby mohou mít na rozdíl od předchozích vliv na další vývoj veřejných financí. Obce totiž v poslední době vytvářely přebytky hospodaření, což se promítlo i do celkového stavu veřejných financí ČR. Přes obce ovšem nyní proudí významná část nově čerpaných peněz z fondů EU, což může jejich výdaje ovlivnit. Vyplývá to z analýzy zveřejněné Komerční bankou.

Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu byl loni přebytek veřejných financí 1,55 procenta hrubého domácího produktu, tedy 78,2 miliardy korun. Samotný státní rozpočet přitom loni skončil se schodkem 6,2 miliardy korun.

"Zejména komunální volby začínají být zajímavé z hlediska veřejných rozpočtů. Municipality totiž v posledních letech vytvářely značné přebytky, které velkou měrou přispěly ke kladnému výsledku celkových veřejných financí," uvedla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová. Důvodem podle ní bylo zvýšení výběru DPH a konec předchozího programového období unijních fondů. "Sice vedl ke snížení investičních transferů místním samosprávám, ještě silněji se však projevil pokles výdajů související s ukončením projektů - výsledkem jsou přebytky hospodaření," uvedla.

V srpnu ale podle Steckerové vzrostly investice spolufinancované z fondů EU o 86,9 procenta. V samotném Integrovaném regionálním operačním programu, jehož objem je 113 miliard na roky 2015 až 2020, bylo podle srpnových dat již na konkrétní projekty vyčleněno 63,5 procenta. Zároveň ale Steckerová upozornila, že pouze desetina se již uskutečnila a byla proplacena. "Proto čekáme, že již v nejbližší době bude investováno zhruba 60 miliard korun skrze místní samosprávy. Nadcházející komunální volby jsou tedy z pohledu alokace rozpočtových výdajů zajímavější než kdy dříve," dodala.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín Jak volit Volby do Senátu

Praha Brno Ostrava

5. a 6. října 2018 se uskutečnily v Česku volby do obecních zastupitelstev. Komunální volby se konají jednou za čtyři roky, to znamená, že příště budou Češi volit starosty a zastupitele v roce 2022.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na webu Blesk.cz>>>

Aktuální výsledky naleznete zde>>>