Volby 2018 | ANALÝZA: Nezajímavé volby? ANO hraje o prestiž, ČSSD o život | info.cz

Články odjinud

ANALÝZA: Nezajímavé volby? ANO hraje o prestiž, ČSSD o život

V pátek odpoledne odstartovaly v Česku komunální volby. Část republiky vybírá i senátory. Přestože obecně se u tohoto klání očekává nižší účast než třeba v případě prezidentských nebo sněmovních voleb, svou důležitost mají hned z několika důvodů. Hnutí ANO se pokouší udržet prestiž v Praze, sestavování koalic se promítne i do nálad v celostátní politice a rozložení sil v Senátu se výrazně změní.

ANO hraje o prestiž

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se tím netají: udržet se ve vedení hlavního města je pro něj otázkou prestiže. „ANO musí v Praze vyhrát,“ zopakoval v pátek odpoledne, když sám přistoupil k urně.

Vítězství ale zdaleka není jisté. S vládou Adriany Krnáčové, která za ANO vedla město poslední čtyři roky, panuje velká nespokojenost. Ona sama kvůli tomu post raději ani neobhajuje. Zmatky pak panovaly i kolem nové jedničky kandidátky. Pražská organizace ANO si zvolila do čela poslance a pražského zastupitele Patrika Nachera. Babiš pak ale na poslední chvíli ze své vůle rozhodl, že kandidátem na primátora bude podnikatel Petr Stuchlík.

Infografika dne: senátní volbyInfografika dne: senátní volbyautor: INFO.CZ

O něm premiér mluví – ovšem stejně jako před lety o Krnáčové – jako o schopném manažerovi, který Prahu uřídí. Stuchlík sám dodává, že dokáže mnohem lépe komunikovat než současná primátorka. Zda Pražané ve změnu uvěří, se ukáže už zanedlouho. Průzkumy zatím přisuzují lepší výsledek ODS a Pirátům.

Hnutí ANO obhajuje primátorské křeslo také v dalších důležitých metropolích: v Brně (Petr Vokřál) nebo Ostravě (Tomáš Macura).

Co ukáže sestavování koalic

Podle všeho to vypadá, že bude pokračovat trend, kdy se politická scéna drobí a místa v zastupitelstvech získává čím dál více stran. Jak už popsali politologové pro INFO.CZ, ve velkých městech se zřejmě budou na koalici muset dohodnout minimálně tři strany.

V hlavním městě už před volbami padala slova o tom, kdo s kým do koalice určitě nepůjde. Pirátům vadí kumulace funkcí, sdružení Praha sobě nechce spolupracovat s hnutím ANO nebo ODS. Partaje také vylučují dohodu s extremistickými stranami, mezi které řadí SPD a komunisty.

Už delší dobu se tak spekuluje o tom, že by se v Praze mohlo domluvit ANO s ODS. Na celostátní scéně proti sobě ale partaje ostře vystupují.

Otázkou také je, jakého výsledku dosáhne v metropoli ČSSD. Pokud se vůbec do zastupitelstva probojuje, může do sestavování koalice promluvit i ona.

Jak silná je vládní koalice

Hnutí ANO i sociální demokracie se zaříkávají, že výsledek voleb se nijak nepromítne do jejich vládní spolupráce. Povolební realita ovšem nemusí být tak optimistická. ANO může znervóznit, pokud se mu nezadaří v Praze.

Poslední dny také ukázaly, že Babišovo hnutí míří jasně na levicové voliče. Naposledy to bylo vidět ve čtvrtek, kdy premiér líčil výsledky za sto dní vlády: vyšší důchody a platy státních zaměstnanců či slevy na jízdném. ČSSD se už tradičně nedaří svůj podíl na změnách prodat tak úspěšně.

Sociální demokracie navíc hraje v letošních volbách také o senátory. V současnosti jde o nejsilnější senátní klub. Už nyní je ale jasné, že po volbách bude vše jinak.

Kdo získá převahu v Senátu?

Dnes má soc.dem. v horní komoře dvacet pět senátorů. Obhajuje místa třinácti z nich (Eva Syková zvolená za soc.dem. navíc přešla v letošním klání do ANO a současný senátor na Litoměřicku Hassan Mezian do dalšího období nechce a strana za něj nenašla náhradu).

Kandidáti za sociální demokracii jsou již od léta nervózní, zda jim prospěje vládní spolupráce s ANO, nebo naopak bude pokračovat propad, který předznamenaly loňské sněmovní volby, v nichž partaj získala pouhých sedm procent.

Infografika dne: senátní duelyInfografika dne: senátní duelyautor: INFO.CZ

Silné postavení by mohli získat lidovečtí senátoři. ANO se velké podpoře v horní komoře netěší. Výhodu má ovšem v tom, že letos žádné senátorské místo neobhajuje a může tak jedině získat.

Rozložení sil v horní komoře bude důležité už kvůli tomu, že SPD by senát, kterému se přezdívá pojistka demokracie, chtělo zrušit. Podobným myšlenkám se nebrání ani Andrej Babiš.

Boj výrazných osobností

Zajímavé pak bude také sledovat souboj známých tváří s dlouhou politickou historií. Senátorské křeslo obhajuje na Teplicku Jaroslav Kubera (ODS) nebo na Vsetínsku Jiří Čunek (KDU-ČSL). Podle některých predikcí by mohli uspět již v prvním kole. Nasvědčuje tomu i to, že jim konkurující partaje raději ani nepostavili soupeře.

Nejistý je naopak osud bývalého premiéra a předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který kandiduje na Ostravsku jako nezávislý, ovšem s „nepřiznanou“ podporou sociálních demokratů.

Letošní volby také rozhodnou o dalším politickém angažmá neúspěšných prezidentských kandidátů Jiřího Drahoše, Pavla Fischera a Marka Hilšera, pro které představují důležitou možnost, jak využít kredit, který získali během prezidentského klání.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud