Volby 2018 | Babišovy koblihy už nefrčí. Pochlubil se, čím kupuje voliče teď: gulášek a hektolitry piva | info.cz

Články odjinud

Babišovy koblihy už nefrčí. Pochlubil se, čím kupuje voliče teď: gulášek a hektolitry piva

Takzvané sousedské večeře, které v rámci předvolební kampaně do poslední chvíle pořádalo hnutí ANO především na pražských sídlištích, byly v součtu skutečně velkorysé. Snědlo se bezmála osm tisíc porcí guláše a vypilo 4 500 piv. Tím výčet zdaleka nekončí.

Ve volebních novinách „Lepší Praha“, v nichž Andrej Babiš nechybí prakticky na žádné straně, se ANO výší konzumace pochlubilo.

„Hodně se vypilo, hodně se snědlo, ale taky se diskutovalo o směřování Prahy,“ píše se na zadní straně volebních novin hned pod tabulkou, kde se apetit konzumentů – a potenciálních voličů – vypočítává.

Na patnácti večeřích si lidé vystáli frontu mimo jiné na 16 500 porcí chleba s bůčkovou a pažitkovou pomazánkou, rozdalo se 7 800 porcí hot dogů a 8 250 porcí salátu (celkový sumář nabízí fotografie z volebních novin v galerii).

Na guláš, pivo či klobásu lákají politické strany v rámci svých kampaní poměrně pravidelně.

Míra, jakou zvolilo ANO, však dosud obdoby nemá. Jen do kampaně pro volby v Praze Babišova strana vložila 50 milionů korun.

I když konzumace guláše, piva, párků a dalších pochutin byla zdarma, lidé si na to přispěli ze svých daní.

Jen za své výsledky v parlamentních volbách 2017 dostane za čtyři roky ANO ze státního rozpočtu v rámci plateb za získané hlasy, za mandáty a náklady na volby celkem 470,8 milionu korun.

V míře odpovídající volebním ziskům dostávají alespoň některé finanční příspěvky ty politické strany, které překonaly hranici 1,5 % hlasů.


Text vyšel na serveru HlídacíPes.org, zveřejňujeme ho se souhlasem redakce

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud