Články odjinud

Brnu má vládnout žena, která nekompromisně odkopla vítězné ANO. Kdo je Markéta Vaňková?

Brnu má vládnout žena, která nekompromisně odkopla vítězné ANO. Kdo je Markéta Vaňková?

Po dramatickém zvratu při dojednávání koalice v Brně míří do čela města po dvaceti letech žena – lídryně ODS Markéta Vaňková. „Její“ občanští demokraté se nakonec dohodli na vládě s ČSSD, lidovci a Piráty a obešli tak vítězné hnutí ANO, se kterým už měli takřka dojednanou koalici. Kdo je možná budoucí primátorka druhého největšího města Česka?

Jednačtyřicetiletá Vaňková je na celostátní úrovni prakticky neznámá tvář. V ODS přitom působí už od roku 2002, kdy se stala zastupitelkou Brna-střed, v této městské části byla také mezi lety 2006 a 2010 radní.

Do brněnského zastupitelstva byla poprvé zvolena v roce 2006, v následujících dvou volbách (2010 a 2014) ale mandát nezískala, do magistrátních lavic se vrátila až letos, kdy vedla brněnskou kandidátku občanských demokratů. Teď má dosáhnout na dosavadní vrchol politické kariéry a stát se primátorkou.

V čele města by Vaňková byla teprve druhou ženou Brna. První byla v letech 1994 až 1998 pozdější senátorka a ústavní soudkyně Dagmar Lastovecká, která stejně jako Vaňková zastupovala ODS.

Jaké jsou její názory na potíže Brna?

Jak by Brno čelilo pod vedením Vaňkové a s ODS v čele některým zásadním problémům, dávají nahlédnout například její odpovědi v předvolebním rozhovoru pro INFO.CZ. V něm se například vymezila proti konceptu 'Housing First'.

„Nepovažuji za dobrý koncept Housing First, který je založen na tom, že bezdomovcům na prvním místě bude zajištěno podporované bydlení a teprve poté se budou řešit ostatní záležitosti. Preferuji opačný postup, jsem přesvědčena, že by měl být uplatněn princip zásluhovosti a s bydlením by měl být spojen minimálně požadavek zaměstnání těchto osob,“ uvedla.

Za nejpalčivější problém města označila dopravu a nekoordinované opravy silnic. Vyjádřila se také k problémům s parkovacími místy pro místní. „Rezidentní parkování není špatný projekt, musí mu ale předcházet vznik nových parkovacích míst, k čemuž bohužel nedošlo.“

Vaňková před volbami volala po novém územním plánu a nových lokalitách pro výstavbu dostupných bytů. „Čím víc jich bude, tím víc bude možné cenu snížit,“ řekla.

Co se týče polohy hlavního nádraží, která v posledních letech výrazně rezonovala brněnskou politikou, podporuje jeho přesun k řece. „Dlouhodobě podporuji variantu odsunutého nádraží. Zároveň tvrdím, že jde o natolik odbornou otázku, ve které bychom se měli řídit doporučením studie proveditelnosti, zpracované z úrovně SŽDC. A protože i z ní vyšla lépe varianta u řeky, měly by být co nejdříve činěny kroky směřující k vybudování nového nádraží v odsunuté poloze. Brno nové nádraží nezbytně potřebuje, aby se zlepšila dopravní dostupnost města,“ řekla.

Vaňková má právnické vzdělání z Masarykovy univerzity a začínala jako advokátní koncipientka. V roce 2005 složila advokátní zkoušky. Věnuje se občanskému, obchodnímu a správnímu právu a má vlastní advokátní kancelář. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud