Volby 2018 | Bývalý primátor Thoma opustil hnutí Občané pro Budějovice. Do komunálních voleb ho povede Ivo Moravec | info.cz

Články odjinud

Bývalý primátor Thoma opustil hnutí Občané pro Budějovice. Do komunálních voleb ho povede Ivo Moravec

Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma opustil hnutí Občané pro Budějovice (HOPB), které před osmi lety spoluzakládal. Měl být lídrem kandidátní listiny HOPB v podzimních komunálních volbách. Místo něj povede hnutí jeho předseda Ivo Moravec. Thoma to dnes řekl ČTK. Bližší důvody ke svému rozhodnutí neuvedl. Thoma byl primátorem Českých Budějovic v letech 2006 až 2014.

"V pondělí jsem oznámil, že z kandidátky odstupuji. Víc k tomu nemám co říct," uvedl Thoma. Na dotaz, zda se objeví na kandidátní listině jiného politického hnutí, konkrétně neodpověděl. V zápětí pouze dodal, že "v dnešní době se nedá nic vyloučit."

Hnutí Občané pro Budějovice Thomu 25. června představilo na tiskové konferenci jako lídra kandidátní listiny. Byl to očekávaný tah, protože osmačtyřicetiletý politik byl nejznámějším představitelem hnutí. Lídrem pro podzimní volby tak zřejmě nyní bude Ivo Moravec, jenž doposud figuroval na druhém místě kandidátní listiny. "Pravděpodobně to tak bude," řekl ČTK Moravec.

Politické strany a hnutí musí podat kandidátní listiny pro komunální volby na pověřený městský úřad do 31. července do 16:00. "Nechceme s tím čekat na poslední chvíli, takže kandidátku podáme s předstihem," naznačil Moravec, že aktuální podoba listiny se asi už moc měnit nebude.

Thoma se stal v roce 2006 českobudějovickým primátorem za ODS. Těsně před volbami v roce 2010 jej zastupitelstvo odvolalo z funkce, když pro byli i členové ODS. Thoma následně stranu opustil, založil HOPB, s nímž vyhrál komunální volby a stal se opět primátorem. Thoma v prosinci 2014 stanul před soudem kvůli zneužití pravomoci. Podle obžaloby v červnu 2010 uzavřel se společností BitServis nevýhodný dodatek ke kontraktu o dodávce počítačového zařízení a vybavení za přibližně 37 milionů korun. Krajský soud Thomovi uložil pětiletý trest, odvolací pražský vrchní soud jej letos na jaře pravomocně osvobodil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud