Volby 2018 | Češi volí obecní zastupitelstva a část Senátu. Prezident podpořil kandidáty napříč stranami | info.cz

Články odjinud

Češi volí obecní zastupitelstva a část Senátu. Prezident podpořil kandidáty napříč stranami

Ve 14:00 začaly komunální volby a v části Česka i volby do Senátu. V Praze 5 odevzdal svůj hlas prezident Miloš Zeman. Lidé podle něj k těmto volbám chodí, protože starostům věří ze všech politiků nejvíc s výjimkou prezidenta. Kritický byl naopak k Senátu, do kterého se letos volí ve třetině z 81 obvodů. Novinářům při odchodu z volební místnosti řekl, že si práce senátorů nevšiml.

Volební místnosti se otevřely na tradičních místech, většinou ve veřejných budovách, zhruba po deseti měsících od prezidentských voleb. Budou dnes standardně otevřeny do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Výsledky hlasování pak budou postupně zveřejňovány na volebním webu podle toho, jak rychle budou členové volebních komisí se sčítáním hlasů hotovi a příslušné informace předají Českému statistickému úřadu.

Hlavní výsledky by mohly být známy do sobotní půlnoci. Kompletní výsledky hlasování, zejména v případě obecních voleb, budou k dispozici zřejmě až v neděli ráno. O složení zastupitelstva je v podstatě předem jasno jen na vesnicích, kde se podařilo dát dohromady jen tolik kandidátů, kolik je zastupitelů.

Volební on-line na Blesk.cz >>>

Nejvíce místních zastupitelů získají tradičně nezávislí kandidáti a jejich sdružení vzhledem k tomu, že kandidují i v malých obcích, kde zástupci stran chybí. Celkem jde do voleb 216.138 kandidátů.

Zeman volí napříč stranami

Zeman s manželkou Ivanou dorazili do volební místnosti v Praze 5 zhruba 15 minut poté, co bylo zahájeno hlasování. "Volby jsou svátek demokracie," prohlásil prezident při odevzdávání lístků. Ke komunálním volbám podle něj občané chodí. "Když se podíváte, komu lidé věří, tak na prvním místě jsou starostové, druhém hejtmani, třetím poslanci a čtvrtém senátoři. Prezident je samozřejmě první, ale to je výjimka. A když někomu nejvíc věříte, tak máte nejvyšší volební účast," řekl.

Již dříve prezident uvedl, že na kandidátce téměř každé strany se podle něj najdou osobnosti. "Najdete (na nich) i spoustu neosobností, které sice najdou odvahu kandidovat, ale není za nimi žádná práce," konstatoval. Přednost dal proto skutečným osobnostem z různých stran.

Jeden z nivinářských dotazů ve volební místnosti směřoval i na hodnocení práce Senátu, jehož třetinu lidé aktuálně také volí. "Zatímco práci Poslanecké sněmovny dokážu zhodnotit, práci Senátu zhodnotit nedokážu. Protože jsem rozený optimista, chci věřit, že třetina nových senátorů tam vnese novou krev a novou pracovitost," konstatoval Zeman.

Do Zemanovy volební místnosti dorazily již dlouho předem zhruba tři desítky zástupců médií. Všichni museli projít důkladnou osobní prohlídkou. V okolí základní školy i uvnitř hlídkovali policisté a v místnosti byli čtyři členové prezidentovy ochranné služby.

Také při druhém kole prezidentských voleb letos v lednu panovala v Zemanově volební místnosti zvýšená bezpečnostní opatření. Před vchodem novináři procházeli kontrolou a řada se jich do místnosti nedostala. Reportéři, kameramani i fotografové byli dovnitř nejprve vpouštěni po čtyřech, přes 20 novinářů včetně zástupců zahraničních médií muselo zůstat venku.

Opatření byla tehdy přizpůsobena kvůli incidentu z prvního kola, kdy do místnosti pronikla ukrajinská aktivistka hnutí Femen Anželina Diašová, při příchodu prezidenta si vysvlékla košili a přiběhla k němu. Křičela přitom "Zeman, Putin's slut" (Zeman, Putinova děvka), nápis stejného znění měla také na hrudi. Soud Diašové uložil tříměsíční podmínku a vyhostil ji ze země. Zeman dnes incident připomněl. "Doufám, že tentokrát nebudeme mít kulturní vložku jako minule," prohlásil.

Online sčítání výsledků sledujte zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud