Volby 2018 | Češi zvolili zastupitelstva, účast chvíli před koncem hlasování byla kolem 40 procent | info.cz

Články odjinud

Češi zvolili zastupitelstva, účast chvíli před koncem hlasování byla kolem 40 procent

Češi zvolili zastupitelstva, účast chvíli před koncem hlasování byla kolem 40 procent
 

Hlasování v letošních komunálních volbách ve 14:00 skončilo, stejně tak jako první kolo rozhodování o obměně třetiny senátorů. Volební účast v Česku se dnes ve 13:00, tedy hodinu před uzavřením volebních místností, pohybovala kolem 40 procent. Podle členů některých komisí ji táhnou dolů hlavně velká města. Mezi jednotlivými městy a obcemi se ale účast liší, někde odvolilo téměř 80 procent lidí, naopak jinde přišlo odevzdat svůj hlas jen 15 procent voličů. Úplné výsledky hlasování v obecních volbách budou známy zřejmě opět až v neděli ráno. Kompletní výsledky senátních voleb by mohly být k dispozici už během noci.

Array
Komunální volby
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
SNK-CELK
34 965
56,48 %
NK
6 232
10,07 %
KDU-ČSL
3 231
5,22 %
ODS
2 281
3,68 %
STAN+NK
2 224
3,59 %
Sečteno 100 %
Účast 47 %

Obecními zastupiteli chtělo být zhruba 216.000 zájemců. S ohledem na zhruba 62.000 míst v zastupitelstvech obcí, měst nebo městských částí uspěl v průměru jen každý třetí až čtvrtý z nich. O senátorský post usiluje 236 kandidátů, což je v průměru téměř devět uchazečů na jedno z 27 obsazovaných míst. Pokud v prvním kole žádný z adeptů nebyl zvolen, do finále, které bude za týden, postoupili dva uchazeči z každého obvodu, tedy 52 nejúspěšnějších.

Vítězem komunálních voleb v roce 2014 bylo vládní hnutí ANO, které získalo 14,6 procenta hlasů hlavně díky úspěchu ve velkých městech. Druhá ČSSD 12,7 procenta a třetí byla ze stran ODS s devíti procenty hlasů. Nejvíce křesel v zastupitelstvech ale obsadili tradičně nezávislí kandidáti a jejich sdružení vzhledem k tomu, že kandidují i v malých obcích, kde strany kandidáty nemají. Před čtyřmi lety bylo takto zvoleno 41.560 zastupitelů.

Ze stran získala nejvíce zastupitelů KDU-ČSL díky kandidatuře v menších obcích, a to zhruba 3996. Druhá ČSSD získala 3806 zastupitelů, KSČM 2564, ODS 2398 a STAN 2192. ANO obsadilo 1610 křesel, TOP 09 získala 868 a Piráti 29 mandátů.

On-line přehled na Blesk.cz >>>

Nejvíce míst primátorů bude obhajovat ANO, a to devět z 27 včetně Prahy, Brna a Ostravy. ČSSD získala po minulých komunálních volbách osm primátorů, ODS tři, STAN jedno. Zbývající primátorská místa obsadili kandidáti úspěšných místních uskupení.

ČSSD bude mít nejtěžší pozici v senátních volbách, neboť obhajuje vítězství ve 13 z 27 obvodů, kde se bude hlasovat. Sociálních demokratů je v jednaosmdesátičlenné horní komoře 23, dva její senátoři letos zemřeli. Nejsilnější frakcí s právem nominovat předsedu horní komory se tak může stát KDU-ČSL, z jejíchž 16 senátorů mandát obhajují jen tři. Stejně je na tom s obhajobou klub STAN, který spolupracuje s lidovci, s 12 senátory.

ODS s deseti senátory obhajuje čtyři křesla a KSČM jediné, které má. Obdobně jsou na tom Piráti. ANO se šesti senátory může ve volbách posílit, žádné křeslo neobhajuje. Podobně jsou na tom ze sněmovních stran TOP 09 a SPD.

Oficiálně budou výsledky obecních voleb zveřejněny zřejmě v úterý ve Sbírce zákonů. Od následujícího dne tak začne ubíhat desetidenní lhůta, v níž se voliči či kandidující strany mohou obrátit se stížnostmi na správní soudy. V případě senátních voleb tato lhůta začne až o týden později po senátním finále.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud