Volby 2018 | ČSSD odmítla koalici se Zelenými. Do voleb v Praze půjde sama | info.cz

Články odjinud

ČSSD odmítla koalici se Zelenými. Do voleb v Praze půjde sama

ČSSD odmítla koalici se Zelenými. Do voleb v Praze půjde sama
 

Sociální demokracie půjde do podzimních komunálních voleb v Praze sama. Předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík ČTK po dnešním jednání předsednictva krajského výboru sdělil, že vedení pražské buňky odmítlo nabídku Zelených na vytvoření volební koalice. Sociálnědemokratickou kandidátku ve volbách na magistrát povede náměstek ministryně obrany Jakub Landovský, syn herce Pavla Landovského. Komunální volby se uskuteční 5. a 6. října.

Zelení podle Pavlíka pražskou sociální demokracii oslovili s nabídkou předvolební spolupráce, vedení buňky se však rozhodlo ji nepřijmout. Podobu pražské kandidátky krajská konference schválila v polovině června. Po lídrovi Landovském druhé místo obsadí současná pražská radní Irena Ropková, třetí další radní a místostarosta Prahy 1 Daniel Hodek, čtvrté místostarosta Prahy 13 Pavel Jaroš a páté náměstek primátorky a poslanec Petr Dolínek.

 

O křesla na magistrátu se budou samostatně ucházet ANO, ODS, Piráti, ČSSD či KSČM. TOP 09 se domluvila na koalici se STAN, na kandidátku přiberou i kandidáty KDU-ČSL, Demokratů Jana Kasla a LES. V jednotlivých městských částech se mohou koalice lišit, místní buňky si tam případnou spolupráci domlouvají samostatně.

Poslední komunální volby v Praze na podzim 2014 vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů v pětašedesátičlenném zastupitelstvu. Těsně za ním s 16 křesly skončila dosud vládnoucí TOP 09. Po osmi mandátech získaly Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti mají stejně jako KSČM čtyři křesla. Od voleb v metropoli vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. V říjnu 2015 se rozpadla, strany se ale nakonec domluvily a spolupráci obnovily. Změnilo se pouze obsazení části rady.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud