Volby 2018 | Jihočeská bašta ODS padla kvůli administrativní chybě. Manažer podal kandidátku jinde, než měl | info.cz

Články odjinud

Jihočeská bašta ODS padla kvůli administrativní chybě. Manažer podal kandidátku jinde, než měl

V Římově u Českých Budějovic končí po 24 vláda občanských demokratů. V obci s 800 obyvateli, která dosud patřila i v celorepublikovém měřítku k nejsilnějším baštám ODS, nebude mít strana nově ani starostu, ani žádného zastupitele. Důvodem není paradoxně propad ve volbách, ale nepochopitelná chyba při podávání kandidátky.

Oblastní manažer ODS totiž údajně před volbami doručil místní kandidátku nikoliv na příslušný registrační úřad v Českých Budějovicích, ale podal jí přímo na obecním úřadě v Římově. Tvrdí to alespoň vedení jihočeských občanských demokratů v nejnovějším čísle Římovského obecního zpravodaje. Protože obecní úřad žádným oficiálním registračním místě není, nebyla kandidátka v řádném termínu zaregistrována a ODS po takřka čtvrtstoletí nemohla v Římově vůbec kandidovat.

Array
Komunální volby
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
SNK-CELK
34 965
56,48 %
NK
6 232
10,07 %
KDU-ČSL
3 231
5,22 %
ODS
2 281
3,68 %
STAN+NK
2 224
3,59 %
Sečteno 100 %
Účast 47 %

„Tuto chybu jsme bohužel zjistili až po uplynutí všech zákonných lhůt pro možnou nápravu. Je nám to líto, ale nedá se s tím nic dělat,“ napsalo obyvatelům Římova vedení ODS. Celá vina padá údajně na hlavu oblastního manažera strany, jehož pochybení označili spolustraníci za „neomluvitelné“.

ODS se pokusila přesvědčit konkurenční Nezávislé, aby odvolali kandidaturu a vyvolali tak posunutí termínu voleb. S  tímto návrhem ale neuspěli. „Je to nesmysl. Kdyby se nové volby konaly třeba v lednu, mohlo by v mezidobí vzniknout další hnutí nezávislých kandidátů a všechno by zase bylo jinak. Navíc to vysvětlení údajné administrativní chyby manažera ODS mi přijde podivné,“  řekl INFO.CZ jeden z členů kandidátky Nezávislých, který si nepřeje zveřejnit své jméno. Nechce údajně dál v obci jitřit vášně.

Fakt, že ODS musela přenechat svou nejsilnější jihočeskou baštu soupeřům „bez boje“, se totiž podle očekávání odrazil na volební účasti. Řada sympatizantů dosud vládnoucí strany volby bojkotovala, takže se k urnám se dostavilo pouze 24 % voličů.

To ale nic nemění na tom, že všech jedenáct kandidátů Nezávislých, kteří v obci jako jediní kandidovali, se automaticky dostalo do jedenáctičlenného zastupitelstva. Vzhledem k tomu, že neměli žádnou konkurenci, stačil by jim ke zvolení i hlas jediného voliče. Už dnes je také jisté, že Římov, často zmiňovaný jako nedobytná bašta občanských demokratů, bude mít po 24 letech jiného starostu než kandidáta ODS.


 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud