Volby 2018 | Kampaň v Plzni vrcholí. Strany slibují MHD i odpady zdarma | info.cz

Články odjinud

Kampaň v Plzni vrcholí. Strany slibují MHD i odpady zdarma

Svoz odpadů nebo MHD zdarma, velké slevy pro seniory či rodiny, podporu stavbě akvaparku, vodní kanál pro sportovce, vyčištění Borské přehrady pro rekreaci, zřizování zelených střech, zvýšení bezpečnosti slibují politické strany před volbami v Plzni. Dalším tématem je i omezování počtu agenturních zaměstnanců a ubytoven a zamezení vzniku dalších "montoven". Kampaň právě graduje, město je oblepeno billboardy a plakáty, strany pořádají dětské dny, kandidáti jsou aktivní na sociálních sítích, ulicemi jezdí auta s jejich portréty, rozdávají voličům růže i volební pivo. Strany se nezřídka zviditelňují i charitou, zjistila ČTK.

Kampaň je ve městě nekonfrontační, i když někteří lídři se pozastavili nad sliby konkurenčních stran. Lídr ODS Martin Baxa například komentoval billboard hnutí ANO, kde byl premiér Andrej Babiš s plzeňským lídrem Romanem Zarzyckým a s komentářem, že Zarzycký má na Babiše telefonní číslo. "Nepotřebujeme volat do Prahy, abychom věděli, jak se správně starat o Plzeň," reagoval reklamním snímkem s červeným sluchátkem na sociální síti Baxa.

Kandidáti jednotlivých stran také komentovali návrhy svých protikandidátů, kteří slibují například bezplatnou MHD nebo svoz odpadů bez placení poplatků. Konkurenční strany většinou hodnotí takové návrhy kriticky, neboť by podle nich výrazně zatěžovaly městský rozpočet a vyčerpávaly by peníze města určené na jeho další rozvoj.

Strany jsou na rozdíl od předchozích komunálních voleb daleko aktivnější na sociálních sítích. Kandidáti sdílejí fotografie z akcí, které navštívili, a daleko častěji komentují dění ve městě. Někteří politici či strany prezentují také své charitativní projekty. Například Piráti se pochlubili tím, že uklízeli nepořádek ve městě, přední kandidáti uskupení PRO Plzeň se zase rozhodli každý věnovat 5000 korun místo na kampaň na nějakou prospěšnou akci, pomoc či charitu. TOP 09 uspořádala benefiční večer s výtěžkem určeným pro plzeňský hospic. Občané patrioti na sebe upozorňují mimo jiné peticí za odstranění betonové plastiky ve tvaru vejce před budovou Nového divadla.

Zatímco například ANO či ODS přijeli o Plzně podpořit předsedové stran, plzeňská ČSSD se vůči vedení strany vymezuje. Sociální demokraté v krajském městě i v celém kraji jsou dlouhodobě proti účasti strany ve vládě s hnutím ANO. Primátor a lídr kandidátky Martin Zrzavecký řekl, že v Plzni má strana podle průzkumů jedny z nejlepších odhadů volebních výsledků v Česku. Městská organizace na svých sociálních sítích razí heslo: "Plzeň není Praha. Nejsme a nebudeme řízeni Prahou". Pokud se ČSSD podaří ve volbách uspět, hodlá posílit své pozice ve vedení strany, například i usilováním o pozice ve vedení.

V Plzni kandiduje 16 stran, o 47 míst v zastupitelstvu se uchází víc než 720 kandidátů. Plzni nyní vládne ODS a ČSSD, v koalici jsou ještě lidovci a Občané patrioti. Volby v roce 2014 vyhrálo ANO, skončilo ale v opozici ještě s TOP 09 a KSČM.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud