Volby 2018 | Kandidáty do voleb může postavit na 230 aktivních stran a hnutí | info.cz

Články odjinud

Kandidáty do voleb může postavit na 230 aktivních stran a hnutí

Kandidáty do senátních a komunálních voleb by mohlo postavit na 230 aktivních politických stran a hnutí. Dvě desítky jich vznikly letos. Vyplývá to z porovnání registru politických uskupení na webu ministerstva vnitra, které dnes provedla ČTK. Podle něj je v ČR aktivních 89 stran a 139 hnutí.

Mezi nováčky mezi stranami patří pražské Sdružení pro Místní Správu, které byla zaregistrováno v polovině června. Hnutí přibylo podstatně více, především s regionálním dosahem, vznikla především kvůli obecním volbám. Patří mezi ně tento týden registrované pražské hnutí Nezávislí - Naše Čtrnáctka nebo Živá Praha 5. Do stejné skupiny náleží Brněnští senioři, Brno Plus nebo Šimičáci, což je uskupení z brněnské čtvrti Židenice, které se odkazuje na její počeštěný německý název.

Ostravané by si mohli zvolit LEČO, čili hnutí Lepší a čistá Ostrava, případně hnutí Slezská pro život. V Olomouci, kde chce Hanáky oslovit hnutí spOLečně, má také sídlo nové hnutí Jauner Československo 2018. Jeho název není náhodný, Jauneráci je starší označení pro kolotočáře a cirkusáky, v jejichž prostředí hnutí získávalo své podporovatele.

Také další nová hnutí se už svým názvem odkazují na svou místní působnost, ať už ústecké hnutí Za lepší Střekov, Občané městských částí Opavy, Společně pro Strakonice, Hnutí PRO Hodonín, Kolonáda - hnutí patriotů z Karlových Varů nebo loni na podzim založený Havířovský družstevník.

Širší záběr chtějí mít Moravské zemské hnutí, Národní obroda, protestně působící hnutí Ne-volim.cz nebo loni vzniklá hnutí Bezpečnost, Odpovědnost, Solidarita (BOS), Cesta odpovědné společnosti a Tak jo!, které chtělo původně už při loňských sněmovních volbách napodobit úspěch hnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a které je propojeno s miliardářem Karlem Janečkem.

Mezi nováčky patří také dvě hnutí orientovaná na Senát - Senátor 21, v jehož čele je senátor Václav Láska, a "servisní" hnutí Marek Hilšer do Senátu v čele s bývalým adeptem na prezidentský úřad. Celkem ministerstvo vnitra eviduje 389 politických stran a hnutí, mnohé z nich už zanikly.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud