Volby 2018 | Kdo smí a nesmí volit v komunálních volbách? Vnitro jde proti parlamentu | info.cz

Články odjinud

Kdo smí a nesmí volit v komunálních volbách? Vnitro jde proti parlamentu

Místní zastupitele by si v Česku mohli podle ministerstva vnitra letos volit také občané jiných členských zemí EU, kteří tu mají jen přechodný, nikoli trvalý pobyt. Mohli by také kandidovat, podpořit kandidaturu v petici, nebo být členy okrskové volební komise. Ministerstvo to obecním úřadům doporučilo přesto, že Parlament loni příslušnou změnu zákona neschválil. Zdůvodnilo to na svém webusoudním rozhodnutím z roku 2014.

Obecní úřady by podle doporučení ministerstva měly zapsat cizince z ostatních zemí EU do dodatku stálého seznamu voličů, pokud o to budou požádány. Vnitro to zdůvodnilo potřebou kontinuity postupu stanoveného před čtyřmi lety. Do dodatku bude možné zapisovat nejpozději dva dny před říjnovými volbami.

Tehdy se na úřad jedné z brněnských městských částí obrátil slovenský občan s žádostí, aby mohl hlasovat v komunálních volbách. Úřad mu nevyhověl kvůli tomu, že muž měl v Brně pouze přechodný pobyt. Jeho rozhodnutí ale změnil Krajský soud v Brně, svůj verdikt zdůvodnil přímým účinkem práva EU. Státní volební komise pak v duchu rozsudku doporučila postupovat i dalším obecním úřadům.

Vláda předloni navrhla uzákonit právo cizinců z EU hlasovat v komunálních volbách i v případě, že jsou v Česku pouze přechodně. Sněmovna to ale loni odmítla a Senát na jejím rozhodnutí nic nezměnil. Zákon tak cizincům s přechodným pobytem volební právo výslovně nepřiznává, uvedlo vnitro.

O zápis mezi voliče podle něj nebudou muset žádat cizinci z EU, kteří se už na voličský seznam dostali před čtyřmi lety. Obecní úřady by si měly vyžádat od Ředitelství služby cizinecké policie seznam těchto občanů EU za svou obec pro případ, že by se cizinec v mezidobí odstěhoval.

Rozhodnou u nás volby cizinci? Můžeme si do Europarlamentu zvolit Malťana nebo německého turistu?>>>

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud