Volby 2018 | Výsledky voleb versus pražská koalice: Spory se nepovedou o program, ale o primátora. Funkci si nárokuje každý | info.cz

Články odjinud

Koalice v Praze: Spory se nepovedou o program, ale o primátora. Funkci si nárokuje každý

Prahu, v níž se na magistrát dostalo hned pět stran s velmi podobným výsledkem, čekají složitá vyjednávání o koalici, která město v následujících letech povede. Lídr Prahy sobě Jan Čižinský už krátce po oznámení výsledků říkal, že jednání musí být rychlá. Spekuluje se tak nejvíce o trojkoalici Piráti, Praha sobě a Spojené síly pro Prahu. Je ale hned několik bodů, které mohou dohodu výrazně zkomplikovat. Otázky se netýkají programového průniku, ale především personálního obsazení: kdo bude primátorem, sleví Piráti z principiálního odporu ke kumulaci funkcí a nevrátí se nakonec do hry i vítězná ODS?

Koalice v Praze bez vítěze

Volby v Praze vyhrála ODS. Druhé Piráty předstihla ale pouze o necelé procento. V přepočtu na zastupitele má ODS čtrnáct křesel, Piráti, Praha sobě a Spojené síly pro Prahu shodně třináct, páté ANO dvanáct. Možné koalice už INFO.CZ detailně popisovalo v sobotu. Vítězná ODS si v závěru kampaně znepřátelila Piráty, dlouhodobě s ní ale nechce spolupracovat ani Praha sobě. Před volbami často zmiňované spojení ODS a ANO nemá většinu.

Z vyjednávání, která odstartovala bezprostředně po sečtení hlasů, zatím vypadá nejreálněji koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL). Lídr TOP 09 Jiří Pospíšil se vydal už v sobotu v noci do štábu Prahy sobě. Další jednání následovala o víkendu, kdy se mezi sebou sešly všechny tři strany.

Nejvíc nadšeně po jednáních působí Praha sobě v čele s Janem Čižinským. „Je jasné, že se chceme dohodnout. Garanti jednotlivých programových bodů se nyní společně sejdou a budou řešit konkrétní programové průniky. K jednání přizvou i zástupce Spojených sil pro Prahu,“ tvrdil v neděli.

Už nyní je ale jasné, že hlavní problém nebude dohodnout se na programu – alespoň v této počáteční fázi. Hlavní otázkou bude personální obsazení.

Výsledky komunálních voleb v Praze

Kdo bude primátorem Prahy?

Všechny tři strany, které získaly shodný počet zastupitelů a jejichž výsledky se liší o desetiny procentního bodu, totiž chtějí obsadit primátorské křeslo. Pirátský lídr Zdeněk Hřib tvrdí, že se o pozici nebude vůbec kšeftovat, připadnout má straně, která je v koalici nejsilnější (tedy Pirátům).

Svůj argument má i lídr Prahy sobě Jan Čižinský. Ten operují tím, že dostal od Pražanů nejvyšší počet preferenčních hlasů a výrazně zvítězil i v Praze 7, kterou poslední roky vedl jako starosta. „Pražané dali najevo, že chtějí, abych byl primátorem,“ míní Čižinský.

Bývalý ministr spravedlnosti, europoslanec a lídr TOP 09 Jiří Pospíšil zase tvrdí, že má potřebné politické zkušenosti – především v protikladu ke Zdeňku Hřibovi.

Vzdají se Čižinský a Pospíšil funkcí?

V personální otázce přitom existuje ještě jedna překážka. Piráti si i letos stejně jako před sněmovními volbami odsouhlasili povolební strategii, která zakazuje kumulaci funkcí. V současném stavu by pro ně proto byla nepřijatelná Praha sobě, jejíž lídr je poslancem a starostou Prahy 7. Místa ve sněmovně by se Čižinský vzdal, jasnou odpověď k opuštění vedení městské části ale stále dát nechce.

Lídr Spojených sil pro Prahu Pospíšil je zároveň europoslanec.

Po sněmovních volbách se Piráti své strategie drželi. Dá se tak očekávat i nyní, že si na podmínkách budou trvat. 

Volby v Praze: Neskončí to nakonec úplně jinak?

Stále je tak možné, že se kvůli výše zmíněnému vrátí do hry i vítěz voleb ODS. Bohuslav Svoboda a jeho tým se nejsnadněji domluví se Spojenými silami pro Prahu. Otázkou je, kdo by zaujal roli potřebného třetího koaličního partnera.

Řada by teoreticky mohla přijít na prozatím ostře odmítané hnutí ANO, které se teď ve vlastních řadách hádá o to, kdo za jeho nepovedený výsledek v metropoli může a zda se nesmířit s rolí opozice.

Své neshody by případně mohli překonat i ODS a Piráti. Nejrazantněji se zatím proti spolupráci s ODS staví Praha sobě. Čižinský v Českém rozhlase uvedl, že lídr občanských demokratů Svoboda pro něj koaliční partner není a v případě nedohody s Piráty a Spojenými silami pro Prahu jeho Praha sobě zamíří do opozice. Zároveň připouští, že na primátorském postu trvat nakonec nebude.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud