Volby 2018 | KSČM podala 1420 kandidátek v komunálních volbách. Obhajovat bude 3000 mandátů | info.cz

Články odjinud

KSČM podala 1420 kandidátek v komunálních volbách. Obhajovat bude 3000 mandátů

Komunisté sestavili pro podzimní komunální volby zhruba 1420 kandidátních listin, je to o dvě procenta méně než před čtyřmi lety. Obhajovat budou 3000 mandátů, řekl dnes ČTK předseda strany Vojtěch Filip. Pro senátní volby nominovala KSČM své kandidáty ve všech 27 volebních obvodech, obhajuje jeden mandát.

"Počet kandidátních listin je circa 1420, ještě dnes může být některá dokončena. Je to asi o dvě procenta méně, než jsme měli před čtyřmi lety," řekl Filip. Podle něj budou komunisté kandidovat ve všech velkých městech i v mnoha malých obcích. "Máme kandidátní listiny jak samostatně KSČM, tak v rámci KSČM a nezávislí, nebo KSČM a jiná politická strana. Komunální volby jsou v tomhle trochu specifické," řekl.

"Obhajujeme necelé 3000 mandátů, 2500 bychom obhájit chtěli," uvedl Filip o volebním očekávání. Úspěch nechce hodnotit jen podle počtu zvolených zastupitelů, ale i na základě povolebních vyjednávání o ustavení obecních a městských rad. "V některých obcích se jeví, že je dohoda KSČM a jiných subjektů, ať už nezávislých nebo jiných politických stran," řekl Filip.

V senátních volbách postaví komunisté kandidáty ve všech obvodech. "Já jsem usiloval o to, abychom někde zajistili širší podporu. Nakonec k té dohodě nedošlo, mrzí mne to. Ale věřím, že naši kandidáti mohou být úspěšní," řekl.

KSČM v Senátu obhajuje jediný mandát, který nyní zastává Václav Homolka. Filip řekl, že by si přál, aby se po volbách podařilo obnovit senátorský klub, do něhož Homolka v minulosti patřil spolu s Janem Velebou (SPO), Jiřím Doubravou (Severočeši.cz), Jiřím Ciencialou (nestraník) a Františkem Čubou (SPO). Klub zanikl v únoru, když Čuba po dlouhodobé absenci rezignoval na poslanecký mandát a počet členů klubu klesl pod minimální hranici.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud