Články odjinud

Lítý boj o radnici Prahy 6: Po trestních oznámeních jsou ve hře stipendia na soukromé škole

Lítý boj o radnici Prahy 6: Po trestních oznámeních jsou ve hře stipendia na soukromé škole

Jeden z nejzajímavějších předvolebních bojů se momentálně děje v Praze 6, která je pravděpodobně nejbohatší pražskou čtvrtí. Po čerstvém anonymním trestním oznámení proti místostarostovi Janu Lacinovi kvůli údajnému dotačnímu podvodu se na sociálních sítích objevily neveřejné dokumenty z jednání městské rady. Ty se týkají udělování stipendií na soukromé škole Prague British School.

Celý případ začal před několika lety, kdy městská část pronajala budovu bývalé základní školy Vlastina právě výše jmenované Prague British School. Kromě nájmu ve výši pět milionů korun získala radnice možnost udělit talentovaným žákům čtyři stipendia. To v praxi znamená, že vybraní žáci nemusí platit školné, které se pohybuje ve stovkách tisíc korun ročně.

Ve facebookové skupině Praha 6 – Stipendium pro vaše děti se objevily neveřejné dokumenty z městské rady i se seznamem dětí (seznam byl později stažen, když čtenáři upozornili na osobní údaje studentů), kterým radnice schválila bezplatné studium. Tato praxe se již v minulosti stala cílem kritiky místních Zelených.

Ti kritizovali, že o možnosti studovat zadarmo na soukromé škole nikdo neví. „Když trvám na komisi pro výchovu a vzdělávání na medializaci dané informace, vím již předem, jaké další zaklínadlo mne čeká. Vždy se nese v duchu: 'Rodiče jsou svéprávní, informace si přece dohledají. Nedělejte z lidí mimina',“ stěžovala si zastupitelka Prahy 6 za Zelené Pavla Ducháčková Chotková.

Podle zveřejněných dokumentů stipendia uděluje radnice dětem na návrh samotné Prague British School. Radnice může na základě vzájemné dohody poskytovat až 25 stipendií, ale letos jich mohla poskytnout pouze pět.

Materiál několikrát městskou radou neprošel po námitkách koaličního ANO a podařilo se jej schválit až na potřetí. Stalo se tak až ve chvíli, kdy zástupci radnice získali větší zastoupení ve výběrové komisi, která talentované žáky vybírá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek